Öğretmenlere kırtasiye ödeneği ne zaman verilecek? Kırtasiye parası 2021 kaç lira?

Kamuda 657 sayılı kanun kapsamında çalışan memurlar arasında öğretmenler de bulunuyor. Gerek kadrolu, gerek sözleşmeli tüm öğretmenler yıl içerisinde kanun gereği çeşitli yardım ve destekleri ödenek altında alıyorlar. Bunlardan biri de kırtasiye ödeneği. Her yıl öğretmenlere çeşitli koşulları sağlamaları halinde verilen kırtasiye parası 2021 için geri sayım başladı. Peki öğretmenlere kaç lira kırtasiye yardımı yapılacak? Kimler kırtasiye ödeneği alabilecek? 

Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesinde görev yapan öğretmenlere her yıl çeşitli miktarda kırtasiye ödeneği sağlıyor. Eğitim Ödeneği olarak da bilinen bu ödenek çeşitli şart ve durumlarda, Eğitim-Öğretim Yılı’nın hemen başında öğretmenlere sağlanıyor. Bu ödenek ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil olmak üzere fiilen öğretmenlik yapanlara ödenir.

KIRTASİYE ÖDENEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Tüm öğretmenlerin faydalanabileceği bu ödenek, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte öğretmenlerin hesaplarına yatacak. Eylül ortasına doğru hesaplara geçmesi bekleniyor.

Öte yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca  eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler,yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hizmetli, memur gibi kadrolar bu ödenekten yararlanamaz.

KIRTASİYE ÖDENEĞİ KAÇ LİRA?

Öğretmen kadrosundaki personellere verilecek olan tutar bir önceki sözleşmede belirlendi. Öğretmenler 2021 kırtasiye yardımı olarak 1.250 TL ödeme alacaklar.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et