Öğretmenlere 3600 ek gösterge ne zaman verilecek?

Öğretmenler için kritik bir gün gelip çattı. 20 Ocak’ta tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Şubat itibari ile yeniden toplanıyor. Gündem Öğretmenlik Meslek Kanunu olacak. Uzun yıllardır hasretle beklenen, eğitimcilerin meslek tanımlarının net olarak ortaya konacağı ve içerisinde birbirinden önemli maddeler bulunan Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde öğretmenlere 3600 ek gösterge ne zaman verilecek? sorusunun da yanıtı bulunuyor.

Öğretmenler hasretle iki konuyu bekliyordu. Biri hem faal maaşlarını, hem de emekli maaşları ve ikramiyelerini doğrudan ilgilendiren 3600 ek gösterge iken, bir diğeri meslek kanunuydu. TBMM bu hafta bir taşla iki kuş vuracak ve öğretmenleri bir hayli mutlu edecek. Çünkü kanun teklifi içerisinde Öğretmenlere 3600 ek gösterge ne zaman verilecek? sorusunun da net yanıtı verilecek.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge

ÖĞRETMENLER 1 YIL DAHA BEKLEYECEK

TBMM’ye gelecek olan meslek kanunu öğretmenler için bir çok yenilik getiriyor. Uzman öğretmen, başöğretmen tanımları, öğretmen maaşları ile ilgili maddeler, adaylık sınavının kaldırılması, mesleki gelişim ve diğerleri derken devrimsel bir kanun geliyor.

Üzerinde hala tartışmalar sürse de meslek kanunu bir hayli çarpıcı. Bir çok öğretmen kanun çıktıktan sonra uygulamasını görmek ve buna göre kararını vermek istiyor.

Fakat söz konusu kanun içerisinde bir madde var ki, öğretmenlere 3600 ek gösterge konusunda net açıklamayı yapıyor. O madde;

—*Birinci dereceli kadroda görev yapan öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Bu madde, 15 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek.”

Bu madde öğretmenlere göstergenin net tanımı. Bu madde ile birlikte kanun teklifi kabul edilirse öğretmenlere gösterge konusunun 15 Ocak 2023 itibari ile netleşeceği kesinleşmiş olacak.

Öğretmenler gösterge için 1 yıl daha bekleyecek. Şu an için emekliliğini bu madde için erteletmiş olan bir çok kişi olduğu biliniyor. Eğitimciler hem mevcut maaşları, hem de emekli ikramiyeleri için 2018 yılından beri ek gösterge ile kavuşmayı bekliyordu. Artık zamanı gelmiş gibi görünüyor.

2022 ve 2023 yılları öğretmenler açısından çok önemli ve dolu dolu geçecek gibi görünüyor. Gözler şimdi yeniden mesaiye başlayacak ve mesaisini öğretmenlere ayıracak mecliste olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et