Öğretmenler tepkili: Derse öğrenci girmezse…

Kapanma dönemi ile yeniden başlayan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Vaka sayıları kontrol altına alınmadan Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim ile 8 ve 12.sınıflar haricinde bir kez daha okulları fiziksel olarak açmayı düşünmüyor. Bu da önümüzdeki haftalarda uzaktan eğitim sürecinin devam edeceği anlamına geliyor.

Bu süreçte öğretmenleri ise ek ders korkusu sarmış durumda. Alınan bilgilere göre MEB, Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 25. maddesini baz alarak, dersi boş geçen, yani uzaktan dersine herhangi bir öğrenci girmeyen öğretmenlerin resmi olarak ek ders yapmış sayılmadığı için ek ders ücretini vermeme kararı aldı. Karara öğretmenler tepkili…

ÖDENEN GERİ ALINACAK

Öte yandan tepki çeken bir diğer karar ise, daha önce kendisine ek ders ödenmiş olup, söz konusu ek dersin boş geçtiği anlaşılan öğretmenlerden ödenen ücretlerin yasal faizi ile geri alınacak olması oldu.

Üstelik öğrencilerin o derse girmemesi ile ilgili bir zorunluluk da getirilmedi. Yani öğrencinin girmek zorunda olmadığı dersin yükümlülüğü öğretmenin sırtına yüklenecek.

Konuya tepki gösteren Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım;

 “30 öğrenci var, eğer öğrenci derse gelmezse biz sana 20 TL’yi vermeyiz diyorlar. Öğretmenin görevi öğrenciyi sınıfa getirmek değildir. Okula öğrencinin gelmemesinin sorumlusu öğretmen değil, okul idarecisi ve MEB’dir” 

dedi.

ÖĞRETMENLER TEPKİLİ

Konuya sosyal medyadan tepki yağıyor. Öğrencilerin gitmek zorunda olmadığı dersin yükümlülüğünü doğrudan öğretmene yükleyen, yetmezmiş gibi pandemi gibi zorlu bir dönemde ücretinde kesinti yapan bu kararın haksızlığını belirten öğretmenler, MEB’in söz konusu karardan dönmesini talep ediyor.

EĞİTİMCİLER BU SAYFADA TOPLANIYOR— TIKLA-KATIL

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et