Öğretmenler kaç yaşına kadar çalışabilir?

Kamuda öğretmen kadrosunda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak milyonlarca kişi bulunuyor. Aileden sonra hayatlarımızdaki en önemli figür olan öğretmenler çalışma hayatındaki en zorlu şartlara sahipler. Bir çok çalışandan daha fazla emek sarf eden ve bir çok sorun ile boğuşan öğretmenleri kariyerlerinin sonunda emeklilik telaşı da sarıyor. Bu nedenle öğretmenler kaç yaşına kadar çalışabilir? sorusu öğretmenler tarafından sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Gerek kariyerine yeni başlamış, gerekse de kariyerinin sonuna gelmiş öğretmenler için bu sorunun yanıtını araştırdık.

Ülkemizde son yıllarda bir çok öğretmen göreve sözleşmeli olarak başlayıp, ardından kadroya geçerek memur olarak görevlerine devam ediyor. Bir çok farklı koşul ve şartta çalışan öğretmenler, emeklilik yaşları yaklaştıkça başka bir telaş içinde oluyorlar. Öğretmenlerin kaç yıl çalışabileceği ile ilgili sorulara emekli sandığı net cevap veriyor.

ÖĞRETMENLER KAÇ YAŞINA KADAR ÇALIŞIR?

Öğretmenlerin emekli olmak için çalışması gereken yaş diğer memurlar ile aynıdır. Son olarak emekli sandığında yapılan değişimler sonrası kamuda öğretmen olarak çalışanlar da diğer memurlar gibi mevzuat değişiminden etkilendi.

Son çıkan yasa ile birlikte kadın öğretmen ve erkek öğretmen için çalışma yaşı değişmiş oldu.

Kadın öğretmenler 25 yıl hizmet süresini bitirmelerinin ardından 58 yaşını doldurduğunda emekli olur. Erkek öğretmenler ise 25 yıl hizmet süresi doldurduktan sonra 60 yaşının bitmesi ile, yani 61 yaşında emekli olabilirler.

“Öğretmenler yıl içerisinde sadece Haziran ve Temmuz aylarında emeklilik talebinde bulunabilirler. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı‘nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede (Madde 39) “Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi, görev yapılan il sınırları içinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve işlemin Bakanlıkça uygun görülmesine bağlıdır.” ifadeleri kullanılır.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et