Öğretmenler internetten gelir elde edebilir mi?

Çağımızda para kazanma yolları arasında en popüler olan kaynaklardan biri internet.  Özellikle e-ticaret, katalog ve vitrinler bir çok kişiye ek gelir ve elektronik açık durumda. Öğretmen ler arasında da e-ticaret gibi internetten gelir elde eden bir çok kişi var. Ancak 657 sayılı devlet memurları kanunu bazı açık hükümler sunuyor.

Normal koşullarda öğretmenlerin mesai içinde çalışma alanlarında ek iş yapılabilecek. Ancak  öğretmenlere ek gelir açacak açılışlar bulunmaktadır. Örneğin öğretmen ler mesai saatleri Dışında Özel Okullarda ders verebilir.

657 sayılı Devlet paketinde sunulan işlerle ilgili şu düzenleme;

“Memurlar Türk Ticarete göre (Esnaf) sayılmalarını bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesselerinde görevlendirme, ticari müessil veya ticari vekil veya kollektif nedende orta veya komandit şirkette, komanditede orta olamazlar.” 

İnternetten yapılacak işler konusunda geçerli durumlar mevcut. Örneğin bir öğretmen kendi web sayfası veya medyası olabilir farklı, bir başka sitede başarılısa farklı gerçekleşebilir.

ÖĞRETMEN İNTERNETTEN GELİR ELDE EDEBİLİR Mİ?

Bunun için uygun cevaplar bulunmaktadır. Bir öğretmen e-ticaret, satış, katalog işleri yapan bir ticari şirketin sosyal medya veya web değerlendirmeleri olarak çalışamaz. Bu 657 sayılı kanununa aleni aykırıdır ve yasa dışı olarak adlandırılabilecek bir faaliyettir.

Ancak kendi sitesi veya medya olan, para kazanan bir öğretmen için bir madde kalacak. Oğulların internet üzerinden satışlarında ticari sicil kaydı da yapılmaya başlandı. Hal böyle olacak içinde satış veya tanıtım gibi işler kendi yönlendirmesi başı ağrıyabilir.

Ayrıca okul mesaisi içinde web sitesi, sosyal medya işleri gibi başka işlerle uğraşmazlar

Özetle öğretmen internet üzerinden gelir gelir elde eden günlük hükümler da, ticari ile ilgili net hükümler bulunmaktadır ve bu hükümler öğretmenlerde ağrıt askerdir. Öğretmenlerin öğretmenliği tavsiye etmiyoruz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et