Öğretmenler giyecek yardımı alabilir mi?

Memurların çok sayıda ek ödemesi, ikramiyeleri ve yardımları bulunuyor. Statüsü memur olan eğitimciler ise bu tür durumlarda kendilerinin hak sahibi olup olmadığını merak ediyorlar. 2019 yılında mevzuata eklenen giyecek yardımı memurlara veriliyor. Peki öğretmenler giyecek yardımı alabilir mi?

Mevzuatta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında bazı memurlara giyecek yardımı verilmesine karar verildi. Bunların tutarları ve miktarları her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenirken, öğretmenler giyecek yardımı alıp alamayacaklarının merakını yaşıyor.

Öğretmenler giyecek yardımı

GİYECEK YARDIMI ÖĞRETMENLERE VAR MI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı giyecek yardımının detaylarını belirledi. Fakat öğretmenler giyecek yardımı alamıyorlar. Mevzuatta bir çok memur kadrosu için verilecek yardımlar ve kıyafetler belirlenmiş durumda. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan, 657’ye tabi öğretmenler maalesef herhangi bir şekilde giyecek yardımı alamıyorlar.

Giyecek yardımı memurlara nakdi olarak ödeniyorlar. Nakit yapılan bu yardımdan öğretmenler faydalanamıyor. Öğretmenlerin bu şekilde alabildiği yardımların sayısı da düşük oluyor.

Giyecek yardımı içerisinde ayakkabı, ceket, gömlek, kravat, forma, kep, çorap, önlük, çizme, yağmurluk, kazak gibi geniş bir skala bulunuyor. Fakat öğretmenler hiç bir şekilde bunlardan faydalanamıyor.

SADECE USTA ÖĞRETİCİLER VAR

Eğitimcilerin tamamı giyecek yardımından muaf değil. 2019 yılında yayınlanan ve şimdilik değişmeyen ilk mevzuata göre usta öğretici kadrosundaki personellere giyecek yardımı yapılıyor. 2019 mevzuatına göre usta öğreticiler sadece yılda 1 kez, 1 adet iş önlüğü alabilirler.

Usta öğreticilere yapılacak bu yardım 24 TL tutarında olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et