Öğretmene 1000 TL zam ne zaman gelecek? Kimler alacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktı. Kariyer mesleği haline gelen eğitimcilik bir çok önemli değişimler olacak. Değişimlerin temelinde ücretler olacak. Öğretmenler artık çeşitli kademelere göre ücret politikasına sahip olacak. Bu sayede öğretmene 1000 TL zam gelecek. Peki ne zaman gelecek? Öğretmene 1000 TL zam kimler alacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde artık mesleği dört kademede değerlendirebiliriz. İlk kademe aday öğretmenlik olacak. Aday öğretmenlik sürecini başarıyla tamamlayanlar bir üst kademeye, yani öğretmenliğe başlayabilecekler. Öğretmenlik kariyerinde ilerlemeye devam edenler belirli yıl ve şartları karşıladıktan sonra sınava girerek uzman öğretmen olma şansı arayacaklar. Son olarak meslekteki en yüksek kıdem olan Başöğretmenlik söz konusu olacak. İşte bu noktada öğretmene 1000 TL zam söz konusu olacak.

Öğretmene 1000 TL zam

Bu dört kademenin her birinde ayrı ücret politikası ve haklar geçerli olacak. Bu açıdan öğretmenlik için artık bir kariyer mesleği diyebiliyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu bu açıdan büyük değişim getirecek. Bu konuda açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Özer;

“Kanunun uzun vadede Türkiye’deki eğitim sisteminin kalitesinin artmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Uzman öğretmenlik süreçleri, eğitimlerin içerikleri gibi kanunda belirtilmeyen ama sahada uygulanırken dikkat edilecek konular, çerçeve yönetmelikle açıklığa kavuşmuş olacak. Biz de tüm paydaşlarımızla değerlendireceğiz ve yönetmeliği kamuoyuyla paylaşacağız”

ifadelerini kullanıyor.

1000 TL ZAM NE ZAMAN?

Öğretmenlere verilecek olan bu zammın ne zaman olacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Bu konuda ilk olarak uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının yapılması, eğitimlerinin tamamlanması ve artık bu kıdemlerin verilmesi beklenecek.

Bu uygulama muhtemelen 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı başında geçerli olacak.

1000 TL ZAM HANGİ ÖĞRETMENLERE?

1000 TL zam sadece uzman öğretmen ve başöğretmen olanlara verilecek.

Uzman öğretmenlik için öğretmenin en az 10 yıllık mesleki tecrübesinin olması ve 180 saatlik eğitimi tamamlaması gerecek. Başöğretmen ise uzman öğretmen olarak 10 yılını tamamlayıp, 240 saat eğitim alanların unvanı olacak.

Konu ile ilgili açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“Uzman Öğretmenlik için 10 yıllık tecrübe ve 180 saat eğitim gerekecek.10 yıllık uzman öğretmenler de yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek 240 saatlik eğitimini tamamladıktan sonra, o eğitimin içeriğinden olacak şekilde yapılan sınavdan başarılı olmaları durumunda başöğretmen olacaklar. İlave bir derece ve 2 bin lira üzerinde bir iyileştirmeyle de özlük haklarında ciddi bir değişiklik olacak. Doktora yapan öğretmenlerimiz yazılı sınavdan muaf olacaklar. Bu çok kıymetli bir şey.”

1 Yorum

  1. Cebinize girmeden inanmayın doktorlarada 5000₺ zam yapılacaktı söz verdiler sonra teklifi mecliste geri çektiler. Hayal oldu ayrıca birde algı oluşturuldu

Bir Cevap YazınCevabı iptal et