Öğretmen yemek yardımı alır mı?

Öğretmenler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde memur olarak istihdam ediliyorlar. Memurlar için geçerli olan bir çok ek ödeme ve yardım öğretmen için geçerli olsa da, bazı yardımlardan öğretmenler faydalanamıyor. Aynı zamanda öğretmenlere özel ek ödemeler de mevcut. Öte yandan öğretmen kadrosunda çalışanların kafasında bir soru işareti var. Öğretmen yemek yardımı alır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların bir çoğunda yemekhane bulunmuyor. Kantinler ise bir hayli pahalandı. Öyle ki günü aç geçirmek zorunda kalan öğretmenler olduğuna dair duyumlar alıyoruz.

Hal böyle olunca öğretmen yemek parası meselesini soruyor.

Öğretmen yemek yardımı

ÖĞRETMEN YEMEK YARDIMI ALIR MI?

Devlet memurlarının çoğu yemek yardımı alabilse de, öğretmen yemek yardımı alamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan öğretmenlere yemek yardımı verilmemektedir.

Yiyecek yardımı olarak da geçen bu yardımdan hiç bir öğretmen faydalanamıyor. Oysa diğer memurların bir çoğu ya yiyecek yardımı almakta, ya da çalıştıkları kurumların yemekhanesinden faydalanmaktadır.

Bu konu kamuda kanayan yaralar arasında. Bir çok öğretmen vaziyetin düzelmesi için uzun zamandır çeşitli kampanyalar ile seslerini duyurmak istese de, maalesef bir adım dahi atılmıyor.

MESLEK KANUNUNA EKLENMELİ

Öğretmenler okullarda uzun saatler geçiriyor. Yaşam mücadelesi içerisinde ekonomi yapmak isteyen öğretmenler alternatif çözüm de bulamıyor. Zira kantinden yemek, dışardan söylemek çok pahalı.

Yakın zamanda çıkacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile büyük değişimler olacak. Öğretmenler, bu kanuna artık yemek yardımının da eklenmesini talep ediyorlar.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et