Öğretmen vergi dilimi kalktı mı? Nasıl olacak?

Milyonlarca öğretmen akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile mutlu oldu. Eğitimciler, tıpkı asgari ücrette olduğu gibi vergiden muaf olacak. Tüm memurlara çıkan karar öğretmenleri de ilgilendiriyor. Peki öğretmen vergi dilimi kalktı mı?

Kamu çalışanlarına getirilen vergi istisnası belli oldu. Gelir Vergisi Kanunu değişince memurlar da belirli tutara kadar vergi ödemeyecekler. Bu da maaşlar açısından son derece sevindirici oldu.

öğretmen vergi dilimi

ASGARİ ÜCRETE KADAR OLAN KISMI

Tüm kamu çalışanları için, artık ücretlerdeki asgari ücrete kadar olan kısım vergiden muaf tutulacak. Böylece 18 milyon çalışan gibi öğretmenler de maaşlarının asgari ücrete kadar olan kısmı için vergi ödemeyecek. Öğretmen vergi dilimi böylece büyük oranda kalkmış oldu.

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Böylece öğretmenler de ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmı için vergiden kurtulmuş oldu. Kalan kısmı ise 2022 vergi dilimlerine tabi olacak şekilde gelir vergisine tabi olacak.

Bu durum 2022 yılının ortasından itibaren maaşlarda yaşanan keskin düşüşün önüne geçecek. Böylece öğretmenler yıl içinde maaş düşüşü yaşamayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et