Öğretmen seçimini MEB yapmayacak mı? Uyarı geldi

Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM’den geçti. Milyonlarca öğretmen kadar bu kanun öğretmen olacakları da doğrudan ilgilendiriyor. Özellikle bugün fark edilen bir madde ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na uyarı geldi. Öğretmen seçimi ile ilgili bu madde liyakatsizlik ortaya çıkarabilir ve bu maddeyi kullanmak isteyenlerin oyuncağı haline getirebilir.

Maddeyi fark eden isim Gazeteci Barış Pehlivan oldu. Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde meslek kanunu ile ilgili bir yazı kaleme alan Pehlivan, kanun içerisindeki bir maddenin yıkıcı etkilerinden söz etti. Pehlivan söz konusu maddenin öğretmen seçimi ile ilgili kötü sonuçlara gebe olacağını söyledi.

Öğretmen seçimi

O KANUN DEĞİŞİYOR

Daha önce öğretmen seçimi ile ilgili şu ifadeler bulunuyordu;

“Öğretmenler, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından ve bunlara denkliği kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler.”

Bu maddeden Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler ifadeleri kaldırılıyor. Bu ifadelerin yerine de herhangi bir otorite ismi verilmiyor. Hal böyle olunca öğretmen seçimi ile ilgili soru işaretleri başlamış oluyor.

Öğretmen seçiminde liyakatsizlik endişesi ortaya çıkaran bu maddeye ilgili Barış Pehlivan bir hayli karşı çıkıyor. Konu ile ilgili açıklamasında Pehlivan;

“Üzerinde durulmadı hiç. AK Parti<2nin Meclis’e gelen teklifinde, maddedeki “Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler” ifadesi kanundan çıkarılıyor.

Bu da şu demek oluyor:

Öğretmenleri başka kurumlar seçecek!

Açayım… Ve bir soruyla devam edeyim:

Acaba öğretmenlerin oturduğu mülakat masasında MEB personeli olmayacaksa kim olacak?

Hatırlayın, askeri öğrenci alım komisyonlarında SADAT bağlantılı bir ismin dahi görev yaptığı ortaya çıkmıştı.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et