Öğretmen Mazeret Tayini 2022 Takvimi Belli Oldu

Bir çok öğretmenin bu yıl için de heyecanla beklediği konuların başında gelen mazeret tayini için açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen mazeret tayini 2022 takvimi açıklandı. Buna göre önümüzdeki günlerde mazeret nedeniyle yer değiştirmek isteyen öğretmenler için başvurular açılacak.

Öğretmen Mazeret Tayini 2022 yılının en çok beklenen konularından biri haline gelmiş durumda. Öğretmenlerin isteğe bağlı yer değiştirme için kullanacakları mazeretler nedeniyle yer değiştirme için başvurular 5 Ağustos’ta başlayacak.

Can güvenliği ve engellilik durumu nedeniyle kullanılabilen bu tayin hakkı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı 11 Ağustos 2022’de başvuruları bitirecek.

Duyuruya göre, yer değişikliği için birinci aşama başvuruları, 5 Ağustos’ta başlayacak 11 Ağustos’ta saat 16.00’ya kadar yapılabilecek.

Tercihlerin yapılması ve onay süreci, 15-19 Ağustos’ta gerçekleştirilecek.

Atamalar 23 Ağustos’ta, tebligat ve ilişik kesme işlemleri ise 24 Ağustos’tan itibaren yapılacak.

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 4’üncü maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yaparken sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayıp öğretmen kadrolarına atananlar da mazerete bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecek.

Öğretmen Mazeret Tayini 2022

BAŞVURULAR NEREDEN?

Başvurular, mazeretleri nedeniyle görev yerlerinden ayrılacak öğretmenlerin yerine atama yapılabilmesi açısından, yer değiştirme takviminde belirtilen tarihler arasında 2 aşamalı olarak gerçekleşecek.

b) İlk aşamada, öğretmenler Elektronik Başvuru Formunu doldurarak mazeret durumuna göre atanmak istedikleri il ve ilçeyi seçerek başvuru formunu onaylatacak.

c) 2. Aşamada ise öğretmenlerin atanmak istedikleri il ve ilçede alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumları ile öğretmenlerin tercihleri doğrultusunda yer değiştirmesi nedeniyle boşalması muhtemel eğitim kurumlarının listesi “personel.meb.gov.tr” internet adresinde yayımlanacaktır.

ç) İlk aşamada ön başvurusu onaylanan öğretmenler, tercih başvurusunda atanmak istedikleri eğitim kurumu kodlarını, tercih önceliklerini de dikkate alarak başvuru formuna yazacaklar.

d) Tercih aşamasında boşalması muhtemel eğitim kurumu olarak ilan edilen; fakat atamalar sonucunda bunlardan norm kadrosu boşalmayan eğitim kurumlarını tercih eden öğretmenlerin bu tercihleri değerlendirmeye alınmayacak.

e) Öğretmenler başvuru yapmadan önce atamaya esas hizmet puanı ve hizmet süresine dair bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede öğretmenler başvuru ve atamalarına etki edecek bilgilerini MEBBİS/Kişisel Bilgiler Modülünden inceleyerek varsa eksik bilgilerini güncelletmekle sorumludur.

MAZERETLER HANGİLERİ?

  • Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirme,
  • Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme, (Eş durumu)
  • Can güvenliği mazeretine bağlı yer değiştirme,
  • Engellilik durumuna göre yer değiştirme,
  • Diğer nedenlere bağlı yer değiştirme.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et