Öğretmen mazeret tayin başvuruları başladı: Nasıl yapılacak? Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Öğretmenlerin tayin süreçleri devam ediyor. İl içi ve il dışı yerleştirmelerinin bitmesinin ardından sırada mazeret tayin başvuruları var. Binlerce öğretmen 6 Eylül’de açılacak okullar öncesi mazeret tayin başvurusu yapacak. Peki öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvurusu nasıl yapılacak? Mazeret tayin başvuru sonuçları ne zaman belli olacak?

İl içi ve il dışı yer değiştirme başvuruları geçtiğimiz haftalarda alındı. Bu iki önemli tayin sürecinin ardından mazerete dayalı tayin başvuruları bugün başladı. Mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları il içi ve il dışı olarak yapılabilecek. Mazerete bağlı yer değiştirme tercih başvuruları 23 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Öğretmenler 19-23 Ağustos tarihleri arasında engellilik, aile, sağlık, can güvenliği gibi mazeretler göstererek başvuru yapabilecekler.

MAZERET TAYİN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öğretmenlerin mazerete bağlı tayin başvurusu MEBBİS üzerinden kabul edilecek. Bunun için ilk olarak;

MEBBİS GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Öğretmenler mazerete dayalı olarak il içi 40, il dışı 40 okul tercih edebilir. Ayrıca öğretmenler a 41’inci seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirtebilecek.

Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır.

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.

MAZERET TAYİN SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEBBİS üzerinden 23 Ağustos sonuna kadar mazerete bağlı yer değiştirme için tercih yapacak olan öğretmen kadrosundaki personeller, 23 Ağustos’tan sonra bekleyişe koyulacak.

Sonuçların takip eden bir iki gün içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçların açıklanmasının ardından öğretmenlerin ilişki kesme işlemleri başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et