Öğretmen Maaşları Temmuz 2022 ne kadar olacak?

Öğretmen Maaşları Ocak’ta büyük oranda zamlandı. İlk olarak toplu sözleşmeden gelen yüzde 5 zam, ardından enflasyon farkı ve geçtiğimiz günlerde ek olarak gelen yüzde 2.5 zam ile birlikte eğitimciler bir nebze de olsa rahatladı. Fakat hemen ardından gelen zamlar ve açıklanan enflasyon rakamı kabusun yeniden başlamasına neden oldu. Şimdi gözler Öğretmen Maaşları Temmuz 2022 için ne kadar olacak? sorusunda.

Bu konuda ilk açıklama Ak Parti’nin ileri gelenlerinden biri olan Numan Kurtulmuş’tan geldi. 1 Ocak’ta yapılan zamlardan sonra maalesef enflasyonda büyük bir artış olduğunu söyleyen Kurtulmuş, önümüzdeki aylarda bu enflasyon rakamlarının geriye dönük azalacağına inandığını belirtti.

Bu süreçte doğalgaz faturalarının ve elektrik faturalarının sübvanse edildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, bunun maliyeye de büyük yük getirdiğine dikkat çekti.

MAAŞLAR TEMMUZ’DA YENİDEN DEĞERLENDİRİLECEK

Öğretmen maaşı dahil olmak üzere tüm memurlara yüksek zam yapılmasının ardından yaşanan enflasyon neticesinde zamlar hızla eridi. Bu nedenle bir çok vatandaşın zorlandığına dikkat çeken Kurtulmuş;

“İlk planda yüksek enflasyon ortaya çıkınca asgari ücret ve memur ve emeklilerin ücretlerinde iyileştirmeler yapıldı, Temmuz ayında yeniden gözden geçirilecek. Bir taraftan da doğalgaz fiyatlarının 4’te üçünü, elektrik faturalarının yarısını devlet ödedi. Bunun hazineye getirdiği olağanüstü bir yük var, bu zam maalesef 1 Ocak itibariyle vatandaşımıza yansıdı, ağır bir fatura oldu, bunun farkındayız ama zorunlu, kaçınılmaz bir durumdu. İnşallah bir kaç ay içinde enflasyon geriye doğru gidecek vatandaşın alım gücü daha iyi bir noktaya gelecek.” dedi.

TEMMUZ’DA KAÇ LİRA OLUR?

Öğretmenler Ocak zamlarının erimesinin ardından Öğretmen Maaşları Temmuz 2022 için gözlerini yeniden Çalışma Bakanlığı’na çevirmiş durumda.

2021 yılının yaz aylarında yapılan toplu sözleşme 2 yıl geçerli olacak. Bu sözleşme gereği Temmuz ayında yüzde 7.5 üzerine enflasyon farkı olacağı kesin. Fakat eğer yetmezse bir kez daha ek zam geçerli olması içten bile değil.

1/4’ü bir öğretmen şu an için ek ödemeler hariç 7 bin 394 TL maaş almakta. Bunun Temmuz ayındaki güncelleme ile kaç lira olacağı şimdiden merak konusu. Temmuz gelene kadar tüm eğitimciler fiyatlara daha çok zam gelmemesini diliyor.

Öğretmen Maaşları Temmuz 2022

Bir Cevap YazınCevabı iptal et