Öğretmen maaşını da ilgilendiren rakam: Merkez Bankası açıkladı

Öğretmen kadrosu yıl sonunu bekliyor. 6.Dönem Toplu Sözleşme içerisinde geçerli zamlar tüm memurların olduğu gibi öğretmenlerin de yeni zamlar alacağı anlamına geliyor. Sözleşmenin geçerliliği ise 2022 yılının gelmesi ile başlayacak. Öğretmen maaşı 2022 öncesi bir önemli gösterge bugün Merkez Bankası tarafından paylaşıldı.

Bilindiği üzere geride bıraktığımız Ağustos ayında Memur-Sen ile hükümet arasında öğretmen kadrosu dahil tüm memurları ilgilendiren 6.Dönem Toplu Sözleşme anlaşması yapıldı. Yapılan anlaşmaya göre yüzde 5 normal zam öğretmen maaşı dahil tüm memurlar için uygulanacak. Bunun üzerine enflasyon farkı da dahil edilecek.

MERKEZ BANKASI’NDAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Öğretmenler 2022 Ocak’tan itibaren mevcut maaşlarında yüzde 5+ enflasyon farkı oranında zam görecekler. Fakat enflasyon farkı için yılık Temmuz-Aralık arası gerçekleşen TÜFE oranları büyük önem arz edecek.

Bugün Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yükseltti. Merkez Bankası’nın normalde yıl sonu için yüzde 16.27 olarak tahmin ettiği enflasyon beklentisini 17.63 olarak belirlemiş durumda.

Bu da yılın son 6 ay için enflasyonun ne kadar yüksek çıkabileceğinin göstergesi. Enflasyonun yüksek çıkması ile birlikte öğretmen maaşı da daha çok zamlanacak.

Önümüzdeki 2 ayın verileri bu noktada son derece kritik olacak. Öğretmen maaşı 2022 için beklentiler yüksek zam olması yönünde.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et