Öğretmen maaşına zam yüzde 15 mi olacak?

Memurlar nefeslerini tuttu 2022 yılını bekliyor. Enflasyon karşısında boğulan memurlar ve öğretmenler maaşlarına zam için büyük beklenti içerisinde. Asgari ücrete yüzde 50 zam gelmiş olması beklentilerin çıkış noktası. Fakat memurlar bu kadar şanslı olmayacak gibi. Peki öğretmen maaşına zam yüzde 15 mi olacak? Eğitim camiası zam bekliyor.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi, 3 Ocak’ta belli olacak memur ve öğretmen maaşına zam ile ilgili önemli doneler verdi. Sabah, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ışığında ufukta görünen zammın yüzde 15.67 olacağını iddia etti.

öğretmen maaşına zam

EK ZAM OLMAYABİLİR

Dün NTV Canlı Yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati moralleri bozdu. Nebati, memura ek zam ile ilgili; “Biz zaten iyileştirmeler yaptık. Memurlar bize teşekkür ediyor. Odağımız emekliler” deyince bir çok kişi bunu ek zammın iptal olduğu yönünde yorumladı.

YÜZDE 15.67 ZAM GELEBİLİR

Memurlar ve öğretmenler toplu sözleşme gereği yüzde 5 zammı ceplerine koydu. TÜİK enflasyon verilerini açıkladıktan sonra enflasyon farkı da gelecek. Sabah’a göre toplam zam yüzde 15.67 oldu.

Ek zam ile ilgili şüpheler doğsa da refah payına artık kesin gözüyle bakılıyor. Memurlar refah payı ile derin bir nefes alma şansını önümüzdeki günlerde bulabilir. Ek zam da gelirse memur maaşı bir hayli artacaktır.

Öğretmen başta olmak üzere tüm memurlara zam ile ilgili açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın;

“Ek zam beklentimizi aktardık. Milimetrik hesaplar yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın yükseltilmesi konusunda inisiyatif kullanacağını düşünüyoruz. 3 Ocak’ta enflasyonun açıklanmasını beklediğimiz için rakam ifade etmedik. Ek zam 15 Ocak tarihine yetişecek”  ifadelerini kullandı.

SOSYAL TRANSFER VURGUSU

Memur ve öğretmen maaşı ile ilgili son açıklama yapan isim Çalışma Bakanı Vedat Bilgin oldu. Bilgin, iyi bir zam için sosyal transfer metodunu kullanacaklarını söyledi. Açıklamasında Bakan Bilgin;

“Bu farkı aynı zamanda bir sosyal transfer olacak düzeyde de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız. Çalışan memurlarımızın enflasyonun üzerinde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et