Öğretmen maaşı Temmuz 2022 ne kadar olacak? Zam belirmeye başladı

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon her geçen gün kendisini daha çok hissettirirken, her açıklanan enflasyon rakamı sonrası öğretmen maaşı konusunda beklentiler de artıyor. Tüm memurlar gibi yılda iki kez zam alan eğitimciler şimdi de öğretmen maaşı Temmuz 2022 konusunda heyecanlı. Öğretmen maaşı görülmemiş şekilde zamlanabilir.

Yılın ilk 6 ayı için Ocak’ta zam alan eğitimciler Öğretmen Maaşı Temmuz 2022 için bekleyişe başladı. Henüz yılın ilk 3 ayında öğretmenlerin aldığı yüksek zam eridi. Korkunç enflasyon ile karşı karşıya kalan ülkemizde öğretmenler de büyük sorun yaşıyor.

Öğretmen maaşı Temmuz 2022 ne kadar olacak?

Mart ayı açıklanan enflasyon rakamı yıllık yüzde 62 oldu. Böylesi bir enflasyona maruz kalan memurlar artık gözlerini Temmuz’a çevirdi.

 

ŞİMDİDEN YÜZDE 15 OLDU

Tüm memurlar gibi öğretmenler de toplu sözleşme kapsamında zam alacaklar. Toplu sözleşmede yüzde 7 oranında garanti zammın üstüne enflasyon farkı eklenecek. Ve daha yılın ilk üç ayında bu fark yüzde 15 gibi ciddi bir oranda gerçekleşti.

Kalan 3 ayda da benzer tablo oluşursa Temmuz’da öğretmenler yüzde 30 gibi bir enflasyon farkını görebilir. Bunun üzerinde yüzde 7 zam da cabası.

ÖĞRETMEN MAAŞI TEMMUZ 2022 NE KADAR OLACAK?

Görünen o ki Temmuz’da öğretmenler yüzde 35’i aşabilecek zamları ceplerine koyacaklar. Yılın ilk 3 ayı yüzde 15 olan enflasyon farkı giderek katlanarak geliyor. Yüzde 7’i aşan her enflasyon rakamı fark olarak öğretmen maaşına eklenmeyi bekliyor.

Eğer zam yüzde 30 ila yüzde 35 olarak değişirse ortalama en düşük öğretmen maaşı temmuz ayında 8 bini aşacak, bir ihtimal 8 bin 500’lere kadar ulaşacak.

1/4’ünden maaş alan bir öğretmen ise 11 bine yakın kazanabilir, hatta bu enflasyon rakamları bu şekilde devam ederse geçebilir.

Elbette Haziran ayına kadar oluşacak ve Temmuz’un hemen başında açıklanacak enflasyon rakamları burada belirleyici etmen olacak. Keza o zamanlarda hükümet tarafından bir ek zam konusu gündeme gelirse de yine üzerine farklı şeyler konuşulabilir.

Eğitimciler bu yüksek enflasyon döneminde yüksek maaş almak istiyor. Bu nedenle yılın kalan günlerinde oluşacak enflasyon rakamları şimdiden merak konusu haline gelmiş durumda.

Önümüzdeki günlerde TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamlarının nereye varacağı da bir başka merak konusu haline gelmiş durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et