Öğretmen maaşı için enflasyon farkı ne kadar olacak?

2022 Ocak’ta öğretmen maaşı artacak. 6 ay önce aldıkları zam günden güne eriyen ve yılın son ayı itibari ile adeta suyunu çeken öğretmenler, tıpkı diğer memurlar gibi toplu sözleşmeden kaynaklı zam üzerine enflasyon farkı da alacaklar. Kasım ayı enflasyonu da belli oldu. Artık 12 aylık göstergede sadece Aralık ayının zammı kaldı. Peki öğretmenler Ocak ayında ne kadar enflasyon farkı alacaklar?

2021 yılının temmuz ayında diğer memurlar gibi öğretmenler de yüzde 3 zam aldılar. 2022 yılı Ocak itibari ile yüzde 5 normal sözleşme zammı uygulanacak. Üzerine ise enflasyon farkı oluşacak. Gözler bu enflasyon farkında.

Öğretmen maaşı

Şimdiden yüzde 7 zam oluştu

Kasım ayı enflasyonu az önce TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK’in açıkladığı TÜFE verileri ile enflasyon farkı yüzde 7.47 olarak gerçekleşti.

Şimdi gözler Aralık ayı enflasyonunda. Eğer bu hızla giderse yüzde 9 oranında bir enflasyon farkı oluşacak demektir.

Eğer enflasyon farkı yüzde 9 olursa, önümüzdeki ay başından itibaren öğretmen maaşına yüzde 14 bir zam gelecek demektir. Bu da;

En düşük öğretmen maaşı 2022 Ocak itibari ile 5400 liradan fazla olacak demektir. En yüksek öğretmen maaşı ise bu şekilde 7000 TL’yi geçecek.

Net rakamların oluşması için Ocak ayının üçüncü gününde açıklanacak son 6 aylık enflasyon oranları belirleyici olacak..

Bir Cevap YazınCevabı iptal et