Öğretmen maaşı ek zam bekliyor: İşte son durum

Tüm memurlara ek zam müjdesi Aralık ayından beri bekleniyor. Eğitimciler de aynı beklenti içerisinde. Yüksek enflasyon ve döviz kurları karşısında artık geçinmekte zorlanan öğretmenlere ek zam ne zaman? sorusuna yanıt aranıyor. Ek zamlar ilk maaşa yetişmedi. Bu ay öğretmen maaşı ek zam alamayınca gözler bir sonraki aya çevrildi.

Memura ek zam için ilk olarak Ocak ayı bekleniyordu. Fakat çalışmalar bu aya yetişmedi. Öğretmen maaşı beklenenden bir hayli düşük yattı. Bu ay ayrıca 14 günlük zam alabilen öğretmenler Ocak ayında bekledikleri tutarlarda maaş zammı bulamadı. Fakat Şubat ayı farklı olacak. Öğretmen maaşı ek zam ve normal zam ile birlikte bir hayli artacak.

öğretmen maaşı ek zam

MECLİSE GELDİ

Tüm memurlar gibi öğretmenleri de ilgilendiren düzenleme bu hafta yeniden TBMM’ye geldi. Normal şartlarda yüzde 5 olarak uygulanan toplu sözleşme zammı ek zam ile birlikte yüzde 7.5’a çıkacak.

En düşük emekli maaşının 2500 TL olmasını da öngören sistem önümüzdeki günlerde yasalaşacak. Böylece öğretmen maaşı Şubat ayında daha çok artış gösterecek.

EK ZAMLAR NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

Memurların söz konusu ek zamlardan faydalanması için Şubat ayı bekleniyor. Şubat ayında hem farksız, yani tüm gelen zamlar maaşlara işletilecek hem de ek zam maaşlara uygulanmış olacak.

15 Ocak’ta memur maaşları yüzde 27.9 oranında zamlanmıştı. Söz konusu ek zammın uygulanması ile birlikte bu oran yüzde 30.4’e çıkacak. Bu şekilde Şubat ayında memurların ve öğretmenlerin ellerine daha çok para geçecek.

Eğitimciler bu gelişmenin ardından Öğretmenlik Meslek Kanunu için beklemeye başlayacak. 2022 yılı öğretmenler için dolu dolu ve beklenti içerisinde geçecek gibi görünüyor. Özellikle uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tanımlarının gelmesi sonrasında belirli hizmet yılını doldurmuş başarılı öğretmenlerin maaşı bir hayli iyi olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et