Öğretmen maaşı asgari ücret sonrası gündem oldu

2022 Asgari Ücret geride bıraktığımız gün belirlendi. 7 milyon işçi asgari ücret olarak 2022 yılından itibaren en az 4250 TL alacak. Bekar bir işçi için belirlenen bu ücret AGİ ile birlikte bir hayli artacak. İşçiler en az yüzde 50 zam almış durumda. Öğretmen maaşı asgari ücret sonrası gündeme oturdu. Nedeni ise eğitimcilerin de büyük zam istemesi.

Öğretmen maaşı asgari ücret

Konu Twitter’da uzun süredir gündemde. Öğretmenler, işçi maaşı yüzde 50 arttıysa, kendilerinin de yüksek zammı hak ettiklerini söylüyorlar ve bu yönde taleplerini iletiyorlar.

Asgari ücretin kümülatif olarak yüzde 75 zamlandığına dikkat çeken öğretmenler, kendilerinin son 2 yılda toplasan yüzde 30 kümülatif zam bile alamadıklarını söyledi. Üstelik asgari ücretten verginin de kaldırıldığını belirten öğretmenler, kendileri için böyle bir karar olmadığına dikkat çekti.

EK ZAM BEKLENTİSİ ARTTI

Öğretmen maaşı asgari ücret kadar artacak mı şimdilik bilinmiyor. Lakin Çalışma Bakanlığı, asgari ücretin de belirlenmesinin ardından bir an önce memurlara yüksek zam modeli üzerine çalışmaya başlayacak.

Öğretmen kadrosu özellikle 2022 yılında gelecek olan uzman öğretmen ve başöğretmen kavramları ile ek zam alacaklar. Ayrıca 3600 ek gösterge de tamamlanacak.

Öğretmen maaşı için öngörülen ek zam hariç yüzde 13-14 bandı zam. Ama bu yeterli gelmeyecek. Tüm memurlar gibi öğretmenler de ek zam beklentisi içerisine girdiler. Asgari ücrette rekor zam bu beklentiyi körükleyen bir etmen olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışma Bakanlığı önümüzdeki günlerde öğretmen dahil tüm memur maaşları için çalışmaya başlayacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et