Öğretmen maaşı 2022 Ocak’ta ne kadar olacak? İşte enflasyon farkı

Geride bıraktığımız yaz mevsiminde tüm memurların 6.Dönem toplu sözleşmesi imzalandı ve 2 yıl boyunca geçerli olacak zamlar belli oldu. 6.Dönem sözleşmesi 2022 Ocak’tan itibaren geçerli olmaya başlayacak. Tüm memurların olduğu gibi öğretmen maaşı da 2022 Ocak‘tan itibaren zamlı biçimde yatmaya başlayacak. Fakat zamların bir kısmını oluşacak enflasyon farkı belirleyecek.

Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşmaya başladı. Yıl sonu oluşacak enflasyon memur maaşlarında olduğu gibi öğretmen maaşı için de kritik. Sözleşme gereği her öğretmen sabit zammın üstüne son 6 ay oluşacak enflasyon farkı alacak.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ

Öte yandan yıl sonunda beklenen enflasyon rakamı da açıklandı. Merkez Bankası, 4 puan yükselterek, yıl sonunda enflasyonun yüzde 18 olabileceğini açıkladı. Yılın ilk 6 ayı için yüzde 8.5 olan enflasyon farkı böylece ikinci 6 ayı için iyice artmış oldu.

Öğretmen maaşına yılbaşında zaten yüzde 5 oranında sabit zam gelecek. Bunun üstüne enflasyon farkı da verileceği için bu rakamlar son derece kritik.

ÖĞRETMEN MAAŞI YÜZDE 12 ZAMLANABİLİR

Şimdiden net konuşmak mümkün olmasa da, eğer yıl sonunda enflasyon Merkez Bankası tahminlerindeki gibi çıkarsa, yıl başında öğretmen maaşı yüzde 12 oranında zamlanabilir.

Şu an için 3 aylık enflasyon farkı yüzde 1 seviyesinde. Fakat bu tutar yıl sonuna doğru katlanarak gidecek. Bu şekilde öğretmen maaşı Ocak 2021’den itibaren eşik atlayacak.

Yaz aylarında imzalanan sözleşme ile önümüzdeki 4 adet 6 aylık dönemde de memurların sabit zam oranları belli olmuş durumda. Öğretmen dahil tüm memurlar Ocak 2022’de yüzde 5, Temmuz 2022’de yüzde 7, Ocak 2023’te yüzde 8, Temmuz 2023’te yüzde 6 sabit sözleşme zammı alacaklar. Bunun üzerine enflasyon farkı her 6 aylık dönemde oluşan enflasyona göre belirlenip uygulanacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et