Öğretmen maaşı 2022 Ocak’ta ne kadar olacak? Açıklandı

Öğretmenlik en kutsal mesleklerin başında geliyor. Fakat maalesef ülkemizde bu kutsal mesleği yapanların standart veya standart üstü bir yaşama sahip olması sağlanamıyor. Öğretmen maaşı hala eksik ve büyük sorun. Hal böyle olunca öğretmen maaşı ne kadar olacak? sorusu her ay bir başka tartışma konusu oluyor. Öğretmen maaşı 2022’de artacak. Ocak’ta gelecek zam ile birlikte bir çok öğretmen güzel zamlar görecek.

Bilindiği üzere geride bıraktığımız yaz aylarında memurların 6.Dönem Toplu Sözleşmesi yapıldı. Memur-Sen ile hükümet arasındaki anlaşma sonrası memurun alacağı zamlar belli oldu. Öğretmen maaşına zam da bu şekilde önümüzdeki 2 yıl için kesinleşmiş oldu.

Tüm memurlar gibi öğretmenler de senede iki defa zam alıyorlar. Ocak ve Temmuz aylarındaki bu zam hem sözleşmedeki sabit zam oranına, hem de enflasyona bağlı olarak gerçekleşiyor.

ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Ocak 2022 itibari ile öğretmen maaşı ile ilgili hesaplamalar başladı. Ocak’ta yeni toplu sözleşme geçerli olmaya başlayacak.

Buna göre öğretmenler yüzde 5 oranında zammı Ocak 2022 itibari ile ceplerine kesin koyacak. Bunun üstüne son 6 ayın enflasyonuna göre bir fark oluşacak ve bu fark maaşlara doğrudan yansıyacak. Şimdilik enflasyon farkının ne kadar oluşacağı bilinmiyor. Fakat ilk gelen tahminler şu şekilde;

Temmuz ayında 6.415 TL maaş alan 1/4’ünde bir öğretmen Ocak 2022’den itibaren 6.823 TL maaş alacak. Fakat bu kesin değil. Enflasyon daha fazla gerçekleşirse rakam büyüyebilir. 9/1 öğretmen ise şu an 5.822 TL alıyorken bu oran muhtemelen 6.200 ila 6.300 TL arası bir rakama dönüşebilecek.

2023 yılına geldiğinde tablo daha iyi olacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşmenin biteceği 2023 yılına ait maaş tablosunu şu şekilde duyurdu;

Bir Cevap YazınCevabı iptal et