Öğretmen Kırtasiye Yardımı 2022 Yılında Ne Kadar Olacak?

Öğretmenlerin Kırtasiye Ödeneği her yıl milyonlarca öğretmene verilen ve bu ödenek sayesinde öğretmenlerin giderlerini karşıladığı önemli bir memur yardımıdır. Öğretmen Kırtasiye Yardımı 2022 yılında ödenmeye devam edecek. Bu yıl ödenecek olan tutar okulların açılmasına az bir süre kala merak konusu oldu bile. Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği 2022 ne kadar oldu?

Öğretmen Kırtasiye Yardımı 2022 yılının en çok merak edilen konularından biri olacak. Milyonlarca öğretmen bu ödenekten faydalanmak için bekleyişe koyuldu. Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği olarak bilinen bu yardım ile ilgili merak konusu oluşmaya başladı.

Öğretmen Kırtasiye Yardımı 2022

ÖĞRETMEN KIRTASİYE YARDIMI 2022 KAÇ TL OLDU?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl öğretmen kadrosuna verilen bu yardım resmi mevzuatta şöyle geçmektedir;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre Eğitime Hazırlık Ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenir. Hazırlık ödeneğinden saymış olduğumuz kimseler haricinde yer alan hizmetli, memur gibi devlet çalışanları yararlanamamaktadır.

Öğretmenlere kırtasiye parası ile ilgili bu yasal dayanak nedeniyle her yıl bu ödenek aynı zamanda zamlanmaktadır. Tabi bu ödenek sadece okullar için değil, cezaevleri için de ödenmektedir.

Son verilen karara göre eğitim öğretime hazırlık ödeneği, yani kırtasiye ödeneği 1400 TL olarak belirlendi.

ÖĞRETMEN KIRTASİYE YARDIMI 2022 NE ZAMAN VERİLECEK?

Bu zam haberinin ardından öğretmenler merakla bekleyişe başladı. 1400 TL’lik eğitim öğretime hazırlık ödeneği öğretmenler için Eylül 2022’de, muhtemelen Eylül ayının sonuna doğru öğretmenlerin hesabına geçmiş olacak.

Bu ödenek İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile ödeniyor. Öncelikle bu müdürlüklerin ödeme için liste oluşturması, hemen ardından da ödemelerin yapılması bekleniyor.

ÖĞRETMEN KIRTASİYE YARDIMI 2022 KİMLERE VERİLECEK?

Eğer geçtiğimiz yıldan bugüne öğretmen olarak girdiyseniz, 657 sayılı DMK bünyesinde çalışan bir öğretmenseniz bu yardımı alırsınız.

Eğer ilk kez ataması ikinci dönem yapılmış veya ilk dönem ataması gecikmiş bir öğretmenseniz kanun şöyle der;

“657 Sayılı Kanunun Ek 32’nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında yapılır.'”

ÜCRETSİZ İZİNDEKİ ÖĞRETMEN KIRTASİYE YARDIMI ALIR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı Eylül itibari ile resmen görevde olan tüm öğretmenlere kırtasiye yardımı yapmaktadır. Fakat doğum, askerlik gibi nedenlerden dolayı ücretsiz izin kararı almış olanlar varsa 30 Eylül 2022’ye kadar aktif eğitim görevinde değil, yani ücretsiz izindeyse maalesef kırtasiye yardımı alamaz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et