Öğretmen Kırtasiye Ödeneği 2022 Yılında Ne Zaman Verilecek?

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’na başladı. Pazartesi itibariyle ilk ders zili çaldı ve okullar dolup taştı. İlk hafta geride bırakılırken öğretmenlerin merak konusu olan bir konu var. Her Eğitim-Öğretim Yılı’nın başında yatan Eğitim-Öğretim’e Hazırlık Ödeneği olarak da bilinen kırtasiye yardımı için merak başladı. Peki Öğretmen Kırtasiye Ödeneği 2022 yılında ne zaman yatacak?

Öğretmen Kırtasiye Ödeneği 2022 yılının en çok merak edilen konularının ilk sırasında geliyor. Öğretmenler bu ödenek sayesinde henüz yılın başında ihtiyaçlarını karşılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre öğretmenlerin alacağı kırtasiye yardımı 2022 yılı için 12 Eylül 2022 tarihinde hesaplara yatmaya başlayacak. Ödemeler aşama aşama, farklı iller için farklı zamanlarda ay sonuna kadar veriliyor.

Öğretmen Kırtasiye Ödeneği 2022

ÖĞRETMEN KIRTASİYE ÖDENEĞİ 2022 KAÇ LİRA?

Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre bu yıl verilecek olan yardımın tutarı net olarak 1325 TL olarak belirlenmiş durumda.

ÖZEL OKUL ÇALIŞANLARI KIRTASİYE ÖDENEĞİ ALIR MI?

Bu konuda açık bir yasa bulunmaktadır ve cevabı evettir. Ancak özel okullarda bu ödenek işverenler tarafından yatırılır.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği sosyal hak kapsamında olup, her yıl bütçe kanunlarıyla miktarı belirlenen bir alacak olmakla gerek 625 sayılı yasanın 33 ve gerek 5580 sayılı yasanın 9. maddesi hükümleri gereğince işveren tarafından özel okullarda görev yapan öğretmenlere işverenler tarafından ödenmelidir.’

KİMLER KIRTASİYE ÖDENEĞİ ALABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre;

“Maddesine göre hazırlık ödeneğieğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenen paradır”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et