Öğretmen görevlendirme için yeni dönem!

Öğretmenler için yeni dönem başlamak üzere. Eğitimde başarının öğretmen başarısından geçtiğini bilen Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen görevlendirme ve mesleki eğitimi ile ilgili çalışmasını tamamladı. Bu kapsamda öğretmenlere 15 günlük yeni görevlendirme gelecek. Planın detayları belli oldu.

Öğretmen odaklı eğitim modeline geçen Milli Eğitim Bakanlığı ilk planlamaları yaptı. Öğretmen görevlendirme, maaş artışı ve yeni eğitim aşamaları ile birlikte bu plan önümüzdeki günlerde işlemeye başlayacak. Ayrıca uzman öğretmen ve başöğretmen tanımı ile meslekte belli yılı dolduran öğretmenler de 1000 TL ila 2000 TL arası maaş artışı görecekler.

Yeni sistemde eğitim, maaş ve kıdem düzenlemesi olacak. Kıdem arttıkça öğretmen maaşı da dereceye göre büyük artış gösterecek.

Öğretmen görevlendirme

ÖĞRETMENLERE EK GÖREVLENDİRME

Yeni sistemde öğretmenlerin eğitimi için 15 günlük ek görevlendirmeler de olacak. Bu görevlendirme esnasında öğretmenler her kademede öğretmen eğitiminin iyi örneklerini yerinde inceleme şansı bulacaklar.

Öğretmenler bu görevlendirmelerde başarılı okulları, başarılı projeleri yerinde inceleyip, kendi okullarında uygulaması için yetiştirilecekler.

MESLEKİ EĞİTİM

Yeni planda 10 yıllık öğretmen 180 saatlik eğitimden geçecek. Uzman öğretmen olabilmesi için yazılı sınavdan geçip, başarılı olması halinde 1000 TL ek ücret alacak.

10 yıllık uzman öğretmen bu aşamanın ardından 40 saatlik mesleki eğitimi tamamlayıp, sınavı geçerse başöğretmen unvanıyla birlikte ilave 1 derece ve 2.000 lira maaş artışı kazanacak.

TEŞVİKLER

Öğretmenlerin kendilerini yetiştirebilmeleri için sadece bu tür görevlendirme veya sınav değil, yüksek lisans ve doktora aşamalarında da yer alması teşvik edilecek. Şu an doktora veya yüksek lisans yapan öğretmen sayısı 117 bin. Bu da öğretmenlerin sadece yüzde 10’luk bir kısmı. MEB istiyor ki bu oran Finlandiya’da olduğu gibi ‘tamamının’ yüksek lisans aldığı biçimde gerçekleşsin.

MEB bu proje ile eğitimde büyük başarı amaçlıyor. Öğretmenler hem daha donanımlı, hem de maddi imkan olarak daha yüksek maaşlı olacak. Bu sayede öğretmen geçimini düşünmek yerine tamamen eğitime konsantre olup, öğrenciye daha çok vakit ayırıp, daha çok bilgi ve eğitim aktarabilecek.

Bu kapsamda Öğretmenlik Meslek Kanunu tamamen oturduktan sonra 70 kata kadar çok başarı öngörüldüğü de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmış durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et