Öğretmen atamasında mülakat kalkacak mı?

Ülkemizde her yıl on binlerce kamu personeli alımları arasında öğretmen alımı ayrı bir yer kaplıyor. Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda her yıl on binlerce sözleşmeli öğretmen alımı,  öğretmen ataması adı ile yapılıyor. Bu atamalar üzerinde çokça şikayetler bulunsa bile hala mülakat ile gerçekleştiriliyor. Peki öğretmen atamasında mülakat ne zaman kalkacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen alımı sürecinde ilk olarak KPSS’den alınan puanlar ile bir sıralama yapıyor. Sıralamaya dahil olan adaylar ise sözleşmeli öğretmen olabilmek için bir mülakat sürecinden geçiyorlar.

Bu süreç bir süredir halk tarafından tepki ile karşılanan bir süreç. İnsanlar artık bu sürecin bu şekilde devam etmesini istemiyor. Özellikle liyakat konusunda duyulan endişeler öğretmen ataması için de geçerli ve bu nedenle mülakata duyulan güven bir hayli az.

MEB Şurası bekleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl, yıllar sonra ilk kez Şura düzenleyecek. Türkiye’nin hem kısa, hem uzun vadede eğitim politikası için çok kritik olan MEB Şurası için 30 bin kişi görüş bildirdi. Görüşler içinde en ağırlıklı olan konu sözleşmeli personel alımı oldu. Sözleşmeli personel alımı konusunun öğretmenlik meslek kanunu içerisinde çözülmesi en büyük beklenti.

Sözleşmeli personel alımında mülakatın kaldırılması eğitim konusunda görüş bildirenlerin bir numaralı beklentisi haline geldi.

Kamuda mülakat kaldırılacak

Öte yandan geride bıraktığımız haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere iktidarın da bu yönde bir hareket içerisinde olduğu biliniyor. Sözleşmeli öğretmenlik özelinde bir duyum gelmese de, kamuda mülakat sisteminin sonlandırılmasına dair çalışmalar mevcut.

Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili ne adım atılacağı MEB Şurası’nda daha net biçimde karşımıza çıkacak. Öğretmen atamasında mülakat konusu önümüzdeki günlerde daha çok gelişmeye gebe.

1 Yorum

  1. benim eşimin kpssden aldığı 85 puanı 54 e düşürenler bunun vebalini nasıl ödeyecek? hakkımız asla helal değildir bu çalma müslümanlara

Bir Cevap YazınCevabı iptal et