Öğretmen atamaları 2022 yılında ne zaman yapılacak?

Öğretmen atamaları milyonlarca öğretmen adayının en çok beklediği konuların başında geliyor. Eğitim hayatına Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, kadrolu öğretmen olarak devam etmek isteyenler öğretmen atamaları 2022 yılında ne zaman yapılacak? sorusuna yanıt arıyor. Eğitim fakültelerinden mezun olmuş veya formasyon almış yüz binlerce adayın her yıl beklentisi iyi bir öğretmen atama sayısı. Peki bu yıl görünürde neler var?

Bilindiği üzere 2021 yılında öğretmen atamaları bir nevi hayal kırıklığı olmuştu. İlk etapta gelen 20 bin atamanın üzerine sonradan 15 binlik bir sayı açıklansa da, gerek aranan KPSS puan türü, gerekse de alım sayısındaki azlık nedeniyle büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştı.

MEB ELEŞTİRİ KONUSU OLMUŞTU

Aslında geçtiğimiz yıl beklentileri yükselten bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisi olmuştu. Bir önceki bakan olan Ziya Selçuk o dönem gençleri büyük beklenti içerisine sokmuş, fakat ardından 20 bin kadar bir sayı açıklanmıştı.

Süreç boyunca Milli Eğitim Bakanlığı aldığı kararlarla sürekli eleştiri oklarının hedefi oldu. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın süreçte daha doğru ve öğretmen adaylarını memnun edecek adımlar atması bekleniyor.

ÖĞRETMEN ATAMALARI 2022 NE ZAMAN OLACAK?

Şimdi önümüzde bir KPSS süreci var. Yaz aylarında KPSS Lisansın ve KPSS ÖABT’nin yapılması bekleniyor. ÖABT sonrası puanların gelişi ile birlikte öğretmen atama süreci de muhtemelen sonbahar aylarında başlayacak.

Önümüzdeki sürecin ilk ataması geçen yıldan kalan 15 binlik atamanın sonlanması olacak. Ocak sonunda yerleştirmelerin yapılması gerekiyor.

Atamaya dair ilk haberlerin KPSS ÖABT sonrasında gelmesi bekleniyor. 2022 yılında bu sınav 14 Ağustos’ta yapılacak. Bu şekilde Eylül-Ekim aylarında atamaya dair ilk sayıların telaffuz edilmesi ve ardından sürecin başlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Öğretmen atamaları 2022

ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURU ŞARTLARI

Öğretmen atamaları başladığında başvuru yapabilmek için adaylar ilk önce kontenjan dağılımında kendi branşlarının var olmasını bekleyecek. Eğer varsa, MEB tarafından yapılacak olan duyurunun ardından;

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),
3. Mezun olunan yükseköğretim programının, öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,
4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,
5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,
6. O yılın veya bir önceki yılın (MEB belirleyecek) Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et