Öğretmen alımı 2022 yılında olacak mı? Kaç bin öğretmen alınacak?

Öğretmen alımı ülkemizde en çok beklenen alımların başında geliyor. Her yıl üniversitelerin eğitim fakültesinde okuyan veya pedagojik formasyonda dirsek çürüten binlerce öğretmen adayı atama bekliyor. Ülkemizin yıllardır kanayan bir yarası olan öğretmen ataması geçtiğimiz yıl 35 bin kadar yapıldı. Bu sayı sevindirici de olsa yeterli değil. Her yıl yüz binlerce kişi atama bekliyor. Peki öğretmen alımı 2022 yılında kaç kişi ile yapılacak?

Öğretmen alımı 2022

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı her yıl çeşitli sayıda öğretmen ataması yapıyor. 20 binin üzerine son gelen 15 bin öğretmen atama süreci Ocak itibari ile son bulacak. Artık öğretmen adayları aylarca yeni öğretmen alımı için beklemeye başlayacak.

ATAMADAN İLK HABERLER 2022 KPSS ÖNCESİ

2022 KPSS’de ÖABT testi de bulunacak. Öğretmen adayları her zaman olduğu gibi iyi bir puan için ÖABT’ye girecekler. Ardından öğretmen alımı 2022 için ilk duyumlar gelmeye başlayacak.

Geçtiğimiz yıl 20 bin öğretmen alımı duyurusu yıl ortasında gelmişti. 2021 KPSS’nin öncesinde gelen ilana ek olarak 15 bin atama daha gelince 2021 KPSS puanı da kullanıldı.

Bu yıl 2021 KPSS ile bir ilk atama gelir mi bilinmez. Fakat öğretmen adaylarının 2022 yılından beklentisi büyük.

ÖĞRETMEN ATAMALARINI YAKINDAN TAKİP ETMEK İSTER MİSİN? TIKLA-TAKİP ET-KAÇIRMA

2022 ÖĞRETMEN ATAMASI KAÇ BİN KİŞİYLE OLACAK?

Geçtiğimiz yıl 40 binden fazla atama beklentisi vardı. Bu beklenti karşılanamadı.

Fakat MEB 2022 yılına daha iddialı giriyor. Okul öncesine ağırlık verilecek olması, eğitimde mekan açığı olan dezavantajlı ilçe, köy, kasaba gibi yerlere ağırlık verilecek olması 2022 öğretmen alımı ile ilgili umutları arttıran etmenler arasında.

MEB 2022 yılında umut vermiş durumda. Atama sayısının bir kez daha 40 bine yakın, belki bir ihtimal 40 bin kadar olmasına dair beklentiler mevcut.

Mahmut Özer’in öğretmen eğitimine ve niteliğine verdiği önem biliniyor. Hal böyle olunca öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanı Özer’den yana büyük umut taşıyorlar.

Kaç bin atama olursa olsun, öğretmen adaylarının durumu belli. İnsanlar artık kendilerine umut olacak gelişmeler bekliyor. Ülkemizde atama bekleyen öğretmenler en büyük sorunlar arasında. Bu sorunun çözülmesi için eğitime ağırlık verilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günler bu konuda yeni gelişmeler getirecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et