Öğretmen alan değişikliği başladı! Nasıl başvurulur? Şartları nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı çok önemli duyuru yaptı. Öğretmenlerin de uzun zamandır beklediği bir süreç daha başladı. Öğretmen alan değişikliği için başvurular bugünden itibaren alınmaya başlayacak. Peki öğretmen alan değişikliği başvurusu nasıl yapılır? Öğretmen alan değişikliği şartları nelerdir? Eğitimciler için kritik bir sürece daha girildi.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alan değişikliği için süreci başlattı. 7 Şubat 2022 itibari ile başlayan başvurular 11 Şubat 2022’de sona erecek. Başvuruların alınmasının ardından incelenme ve onaylanması işlemlerinin 21-25 Şubat’ta yapılması planlanıyor.

1 Mart’ta yapılacak atamaların ardından ise Haziran’ın 17’sinde öğretmenler yeni alanları ile yeni görev yerlerine başlayacaklar.

Öğretmen alan değişikliği

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

7 Şubat 2022 tarihinde başlayan alan değişikliği başvurusu 11 Şubat 2022 tarihinde son bulacak. Bu süreç içerisinde alan değişikliği isteyen öğretmenler;

mebbis.meb.gov.tr veya personel.meb.gov.tr adresinde bulunan ön başvuru formunu doldurmak zorundalar. Bu formu doldurmayan veya süresi içinde işlemini yapmayanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Alan Değişikliği işlemleri aşağıda yapılan açıklamalar çerçevesinde ve E. Başvuru ve Atama Takvimi’nde belirtilen süre içerisinde “Ön Başvuru” ve “Tercih ve Atama” olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir.

ÖĞRETMEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları an itibari ile açık. Başvuru yapmak isteyen adaylarda şu şartlar aranacak;

– Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atananların,

– Öğrenimleri birden fazla alana kaynak teşkil edenlerin,

– Görev yaptığı alan dışında başka bir alana kaynak olan lisans düzeyinde yükseköğretim bitirenlerin,

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Öğretmenlik Alanları,

Atama ve Ders Okutma Esasları ile eki çizelgeye göre, mezun oldukları yükseköğretim programına göre atanacakları alanlara,

– Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programını başarıyla tamamlayanların ise özel eğitim alanına,

Bu yıl da 540 saat sertifika şartı kalkmadı. Bir çok adayın bu duruma itirazı olsa da bir şey değişmedi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et