Öğretim Görevlisi Olmak İçin ALES Şart Mı? Başka Sınav Geçerli Olur Mu?

Ülkemiz tam bir sınavlar ülkesi. Başta kamu, zaman zaman da özel sektör kurumlarına girmek için çeşitli sınavlara girmek şart. Bunlardan biri de ALES. ALES deyince akıllara elbette üniversiteler geliyor. Peki üniversitelerde öğretim görevlisi olmak için ALES şart mı? Yerine başka bir sınava girmek mümkün mü?

Öğretim Görevlisi olmak için ALES şart mı? sorusu bu yılın yeni sınavı yaklaşırken soruların soruların başında geliyor. Gerçekten ülkemizde öğretmen elemanı olmak bir hayli zor bir süreç. YDS ve ALES gibi sınavlarda puan çıkarmak önem arz ediyor.

ALES

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN ALES DIŞINDA BİRİ SINAV VAR MI?

Bu konuda net hüküm 2018 yılında çıkan “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında verilmiştir.

Buna göre ülkemizde ALES kamu veya vakıf üniversitelerine personel alımında mutlak şarttır. Buna ek olarak bazı vakıf üniversiteleri GMAT ve GRE adlı, geçerliliği ABD ve Kanada olan ve o ülkelerin ALES’i diyebileceğimiz sınavdan da puan istiyor. Fakat bu şart kamu üniversitelerinde pek görülmemekte. Ayrıca bu şartı arayan özel üniversiteler de ALES puanı istemektedir.

Dolayısıyla öğretim görevlisi olmak için ALES dışında bir sınav yoktur. Üniversitelerde kariyer düşünenler senede bir kaç defa düzenlenen ALES’te ter dökmek zorundadır. Bu nedenle adayları bu zorlu sınava iyi hazırlanması gerekmektedir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et