Öğrenciler için yeni karar: Sağlık Bakanlığı duyurdu

Öğrenciler Koronavirüs sürecinde okullara 1 aydır gitmeye devam ediyor. Virüs nedeniyle bazı öğrencilerin hastalandığı da biliniyor. Bu tür öğrencilere çeşitli izolasyon kuralları uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı bugün öğrenciler için yeni karar yayınladı. Yayınlanan karar izolasyon sürelerini değiştiriyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün verilen kararda, öğrenciler arasında Koronavirüs testi pozitif çıkanların izolasyon süreleri düşürüldü. Yeni karara göre öğrenci 4 gün karantinada kalacak. 5.gün negatif çıkması halinde ilk ve ortaöğretim öğrencileri okula dönebilecek. Bu noktada semptom göstermiyor olmak şartı aranacak.

Bakanlık tarafından duyurulan gelişmeye göre n “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon” kuralları değişti. Aşısız veya aşısı eksik olan öğrencilerden testi pozitif çıkan öğrenciler 10 gün boyunca karantinada kalacak.

Semptom göstermeyenlerin karantinaları 5’inci günde yapılacak PCR testinin negatif çıkması durumunda sonlandırılacak ve bu öğrenciler okula devam edebilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et