Öğrenci yardım parası başvurusu 2021 var mı? Öğrencilere destek parası nasıl alınır?

Öğrenci olmak bir çok masrafı da beraberinde getiriyor. İlköğretimden itibaren çocuk okuyan tüm aileler büyük ekonomik külfetlerin altına giriyor. Öte yandan her geçen gün kötüye giden ekonomi nedeniyle öğrenci yardımı da ihtiyaç haline gelmiş durumda. Ülkemizde gerek kamu, gerek özel sektörde bir çok kişi öğrenci yardım parası başvurusu var mı? sorusuna yanıt arıyor. Öğrencilere destek parası çeşitli kamu veya özel sektör kuruluşlarından veriliyor mu?

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI VAR MI?

Bu soruya cevabımız evet. Fakat ismi öğrenci yardım parası değil; Şartlı Eğitim Yardımı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bu destek öğrenci okutup belirli koşulları sağlayan herkese veriliyor.

Kısaltması ŞEY olan Şartlı Eğitim Yardımı;

Şartlı Eğitim Yardımı, nüfusun ekonomik güçlükler nedeniyle temel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ve 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaçlığı MH tarafından onaylanmış hanelere yönelik şartlı bir yardım programıdır.

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI KAÇ LİRA?

Bu yardım ilköğretim ve lise öğrencilerine öğrenci yardım parası olacak biçimde verilir.

İlköğretim için: Kızlara 40 TL, erkeklere 35 TL… Lise Kız 60 TL, erkeklere 50 TL

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI KİMLERE VERİLİR?

Şartlı Eğitim Yardımı için belirli şartlar bulunmaktadır;

  • Muhtaçlığı onaylı olmak
  • Sosyal güvenliği olmamak (ailenin)
  • Ekonomik güçlük çekiyor olmak
  • İlköğretim veya lise çağında çocuk okutmak.

ÖĞRENCİ YARDIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Eğer yukarıda anlatılan şartlara uyan bir aileyseniz ve çocuklarınız ilköğretim-lise çağındaysa bu yardımı alabilmek için il-ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine giderek destek talebinde bulunabilirsiniz.

Söz konusu kurum gereken incelemeleri yaparak sizlere geri dönüş yapacaktır.  Başvuru yapan kişinin daha önce Vakfımızda kaydı bulunmuyor ise Vakfımız tarafından istenen ‘Hane Başvuru Kayıt Formu’, ‘Sorgu Dilekçesi’ ve ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Haksahibi Sözleşmesi’ formlarını doldurarak teslim edilmesi yeterlidir. Daha önceden Vakfımızda kayıtlı olan ailelerden ise ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Haksahibi Sözleşmesi’ ile birlikte yardım başvuru dilekçesi alınmak suretiyle müracaatı tamamlanır.

ÜNİVERSİTE İÇİN ÖĞRENCİ YARDIM PARASI VAR MI?

Üniversite öğrenciler için Aile Bakanlığı tarafından ek bir yardım parası bulunmuyor. Devlet muhtaç durumda olan üniversite öğrencilerine KYK bursu veya geri ödemeli kredisi veriyor. Bunun dışında herhangi bir yardım yok.

Ayrıca ek olarak vakıflar ve özel dernekler de burs sağlayarak üniversite öğrencilerini destekleyebiliyor.

KYK bursu zamlanacak mı? 2021-2022 KYK burs ve kredi kaç lira olacak?

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et