Öğrenci servisi fiyatları 2022’de zamlanacak mı?

Öğrenci servisi okul kavramının vazgeçilmezlerinden. Evleri okula uzak olan öğrenciler aylık belirli ücret karşılığı öğrenci servisinden faydalanıyor ve eğitim yuvalarına servisle gidiyor. Öğrenci servisi fiyatları 2022 yılında da konulardan biri olacak. Artan döviz kuru benzin fiyatlarına doğrudan yansıyor. Hal böyle olunca servis firmaları ve sürücüleri de artık giderleri karşılayamadıklarını söylüyor.

Bu konuda ilk girişim İzmir Servisciler Odası bünyesinden geldi. Kasım sonunda başvuru yapan oda, 8 Aralık’ta bir başvuru daha yaparak kısa mesafe için istediği ücreti aylık 398 liraya yükseltti.

Tüm illerimizde de servis odaları yüzde 40’a yakın zam talep ediyor.

Öğrenci Servisi Fiyatları

ÖĞRENCİ SERVİSİ FİYATLARI ARTACAK MI?

Servisciler yetkililere baskı yapmaya devam ediyor. İzmir Servisciler Oda Başkanı Hasan Basri Bostancı bu konu ile ilgili;

“Zaten bu fiyat ayarlamasını yaparken şu anda Türkiye genelinde yaşanan ekonomik krizi düşünerek böyle makul rakamlara çektik. Bu fiyatların altında bir taşımacılığı beklemek tamamen hayaldir. Bu hizmeti verebilmek için bunu almak zorundayız” diyor.

Ekonomik sorunlar nedeniyle öğrenci sayısının da azaldığını söyleyen Bostancı, iki öğrenci servisi bıraksa aldıkları zammın hiç bir anlamının olmayacağını söylüyor. Araçlarının da yenilenme vaktinin geldiğini söyleyen Bostancı, yüksek maliyetlerle baş edemediklerini iddia etti.

DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORLAR

“Esnafımız pandemi sürecinde 20 ay aracına binemedi, kontak çeviremedi, araçlarımızın altında ot bitti” diyen Bostancı, ardından gelen süreçte de benzin zamları, ekonomik kriz derken bir hayli yorulduklarının altını çizdi.

“Tamam yakıta zam gelmiş olabilir. Gerçekten karşı tarafın da haklılıkları var. Ama biz yüzde 40 zam mı aldık ki karşı tarafa bu kadar ödeme yapacağız. Biz çocuklarımızı nasıl götüreceğiz, nasıl getireceğiz. Yani kimlere sesleneceğiz. Biz bütün veliler olarak mağdur durumdayız şu anda. Bizim bu mağduriyetimizi kimler giderecek” diyen servis sürücüleri, velilerin de kaygılandıklarının farkında olduklarını ama içinde bulunan ekonomik ortamda fiyat artışını konuşmak zorunda olduklarını belirtti.

Görünen o ki gerek artan maliyetler, gerek akaryakıt fiyatları önümüzdeki süreçte, yani 2022 yılında öğrenci servisi fiyatlarının artmasına neden olacak. Zam için yüzde 40 rakamları geçiyor. Bir çok ilimizde kısa mesafede 400 TL’den başlayan fiyatlara şahit olacağız gibi görünüyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et