Öğrenci servisi fiyatları 2022 için bir zam daha

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan enflasyon kaynaklı zam dalgası nihayet öğrenci servislerini vurdu. Eğitim almak için öğrenci servisi ile okula giden öğrencilerin velilerinin korktukları başına geldi. Öğrenci servisi fiyatları 2022 için açıklama geldi. Ek yüzde 18 zam uygulanmasına yönelik açıklama az önce yapıldı.

İlk açıklama Kayseri’den gelmiş durumda. Kayseri Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay, “Öğrenci servisi ve personel servisini en uygun olan şekliyle ayarladık” ifadeleri ile zam haberini veren isim oldu.

Öğrenci servisi fiyatları 2022

Kayseri’den sonra diğer illere de gelmesi beklenen zam yüzde 18 oranında arttı. Buna göre;

  • En alt limit öğrenci servisi fiyatları 2022 için 330 TL
  • En üst limit fiyatı 440 TL olarak ayarlandı

VATANDAŞA UYGUN FİYAT POLİTİKASI

Zamda hem benzin fiyatlarının, hem de zamanında 200 bin TL’ye alınan servis aracı fiyatlarının 600-700 bin TL’ye kadar çıkmasının etkili olduğunu söyleyen Yavuz Ay, yine de vatandaşların ceplerini düşünerek zam yaptıklarını ifade ederken;

“Geçtiğimiz Ağustos ayında yapmış olduğumuz, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında o gün ki şartlarda fiyat tarifesini belirlemiştik. O günlerde akaryakıtın litre fiyatı yaklaşık 6,5 TL idi. Şimdi geldiğimiz noktada ise 14 TL civarında ve bu artış devam ediyor. Yani yüzde 110 gibi bir rakamda sadece akaryakıt giderlerinde bir artış olmuş. Esnaf Sanatkarımızın tek gideri yakıt değil, akaryakıta gelen zamlar diğer zamların tamamını tetikledi. Özellikle araçların yedek parçalarında, araç lastiğinde, sigortada, çalıştığını şoförün maaşında yani baktığınızda tüm bunlarda yüzde 30-40 arasında bir artış var. Bizim yapmış olduğumuz fiyat ayarlaması yaklaşık yüzde 18 civarında. Ülke genelinde diğer şehirlere bakıldığı zaman şu anda şehrimiz toplu taşıma noktasında özellikle öğrenci servisi ve personel servisini en uygun olan şekliyle ayarladık. Burada biz tabi ki Servisçiler Odası olarak, üst kuruluşumuz Esnaflar Birliği birlikte hareket ederek, kendimizin fiyat belirleme yetkisi olmasına rağmen Ulaşım Koordinasyon Merkezi dediğimiz sadece belediyemiz ile sınırlı olmayan diğer tüm resmi kurumlarında katılmış olduğu Ulaşım Koordinasyon Merkezinde bu konuyu talep ediyoruz. Başkanımızın da en son onayıyla sonuca ulaşılıyor. Ben tüm eğitimcilerin velilerimizin bu konuda bize anlayış gösterdiği kanaatindeyim” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et