Öğrenci Motivasyonu – Öğrenciniz Okulda Mutsuz mu?

Öğrenci motivasyonu günümüz çocuklarının müzmin problemlerinin başında geliyor.

Çocuğunuz okula istemeyerek mi gidiyor?

Okulda kendi dünyasında hapsolmuş durumda mı?

Ayakları okula doğru gitmiyor mu?

Sürekli gecikerek mi okula gidiyor?

Öğrencilik onu sıkıyor mu? Mutsuz mu?

İşte öğrenci motivasyonu hakkında yapılmış 150 araştırmanın özeti…

Araştırmacılar, öğretmenlerin ebeveynlerden daha etkili olduğunu söylüyor

Motive olmayan bir öğrencinin okulda pek bir şey öğrenmesi olası değildir.

Ancak ebeveynlerin ve öğretmenlerin bu motivasyonu aşılamak için neler yapabileceği konusunda çok çeşitli görüşler var.

Bazıları ödüllerin yararından söz eder.

Diğerleri cömertçe övmek gerektiğini düşünür.

Kanadalı ve Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, bilimsel bir yaklaşım benimsemeye ve dünya çapında öğrenci motivasyonunu artırmak için sınıf çalışmalarını taramaya karar verdi.

İlkokuldan üniversiteye kadar yaklaşık 80.000 öğrenciyi kapsayan 144 araştırma buldular.

İki sonuç çıktı.

Birincisi, öğretmenler öğrencileri öğrenmeye motive etmede ebeveynlerden çok daha etkilidir.

Quebec’teki Université Laval’da doçent ve çalışmanın başyazarı Julien Bureau, “Öğrencilerinizin okulda motive olmasını istiyorsanız, ebeveynler önemlidir ancak yeterli değildir” dedi. “Öğretmen, öğrenci motivasyonu için çalışmak için daha fazla araca sahip.”

İkinci sonuç, çocukların ve genç yetişkinlerin okulda başarılı olmalarına gerçekten yardımcı olan içsel motivasyonun nasıl teşvik edileceği ile ilgilidir.

Bir teoriye göre, öğretmenlerin ve ebeveynlerin motivasyonu etkileme şekli, üç psikolojik ihtiyacı karşılayarak dolaylıdır.

Bu üç ihtiyaç; yeterlilik, ait olma ve özerkliktir.

Yaklaşık 150 temel çalışmayla ilgili yapılan öğrenci motivasyonu analizinde, çocukların öğrenmeye motive olmalarına yardımcı olmak için yeterlilik duygusu zirveye çıktı. Ayrıca, özerklik duygusu da motive olmak için daha önemliydi.

Yeterlik duygusu, öğrencilerin bir şeyi nasıl yapacaklarını zaten bildikleri anlamına gelmez; ancak öğrenebileceklerine dair güvenleri olduğu anlamına gelir.

Güçlü bir yeterlilik duygusuna sahip öğrenciler, çalışırlarsa daha iyi notlar alacaklarını veya bir egzersiz yaparlarsa başarılı olacaklarını düşünürler.

Meta-analiz, “Öğrenci Motivasyonuna Giden Yollar: Otonom ve Kontrollü Motivasyonların Öncüllerinin Bir Meta-Analiz”i, Bu ay, 2021’de hakemli bir dergi olan Review of Educational Research’te çevrimiçi olarak yayınlandı.

Daha önceki bir Şubat 2021 çalışmasında, Bureau ve meslektaşları iç motivasyonun önemli olduğunu buldu.

İki tür içsel motivasyonun okul başarısı, sebat ve esenlik ile en güçlü şekilde ilişkili olduğunu hesapladılar.

Buna karşılık, ödül alma veya cezadan kaçınma arzusu tarafından yönlendirilen motivasyon, en az faydalı olan ve daha düşük refah ile ilişkilendirilen motivasyondu.

Bureau, “Hangi tür motivasyonların en önemli olduğunu kanıtladık ve şimdi ebeveynleri ve öğretmenleri onlar üzerinde daha fazla etkiye sahip olmaları için eğitmeye çalışabiliriz” dedi.

Öğretmenlerin yapabileceği somut şeyler ilk bakışta öğrenci motivasyonu ile ilgisiz görünebilir.

Örneğin, Bureau, öğretmenlerin öğrencilerin duygu ve düşüncelerini dinlemelerini ve onlara empati ile yanıt vermelerini tavsiye eder.

Diğer bir öneri, öğrencilerin neden onlardan bunları yapmalarının istendiğini anlayabilmeleri için kuralları ve gereksinimleri açıklamaktır.

Öğretmenlerin öğrencilere seçenekler sunmasını ve ödevleri kişiselleştirmelerine izin vermesini tavsiye ediyor.

Örneğin, öğretmenler öğrencilerin kendi yazma konularını bulmalarına veya kendi bilimsel deneylerini tasarlamalarına izin verebilir.

Motivasyon, ölçülmesi ve incelenmesi oldukça zor bir şeydir.

Buradaki sonuçlar, öğrencilerin anketlerde söylediklerine dayanmaktadır.

Altta yatan çalışmalarda, araştırmacılar kontrol gruplarıyla deneyler yapamadılar ve bazı yaklaşımların gerçekten motivasyonun artmasına neden olup olmadığını söyleyemediler.

Bunun yerine, kendileri tarafından bildirilen belirli duyguların, kendileri tarafından bildirilen diğer duygularla ve nihayetinde akademik başarı ile nasıl ilişkilendirildiğine odaklanırlar.

Sonuç: Motivasyonu ateşleyen 3 etkene etkili kullanın:

Yetkinlik, Aidiyet ve Özerklik

Bureau, üç ihtiyacı – yetkinlik, aidiyet ve özerklik –  içsel motivasyon için “yakıt” olarak tanımlar.

“Bir görevi yapmaya başlarsanız,” dedi, “ve bu yeni bir görevse ve bu görevde kendinizi yetkin hissediyorsanız ve başkalarıyla bağlantıda hissediyorsanız ve görevi yaparken özerk hissediyorsanız, yapmayı seçtiniz.”

“Yaparken eğleneceksin. Daha fazlasını yapmak isteyeceksiniz. Ve öğrenmeye ilgi duyacaksınız.”

Öğrencilere öğretmek için ihtiyaç duyduğunuz materyali verimli bir şekilde öğretmekle, öğrenmeye yönelik psikolojik motivasyonlarını artırmak arasında bir gerilim vardır.

Öğrencilerin her konuyu kişiselleştirmelerine ve bu konuda onları serbest bırakıp yaptıkları seçimlerin doğru olduğunu hissetmelerine izin vermek yoluyla ortaya çıkan motivasyon (biraz rüşvete dayalı motivasyon) her zaman pratik ve doğru değildir.

Ama derslerinizi çocukların gerçekten öğrenmesini sağlayacak şekilde planlamazsanız, bu zor.

Yazar – Sergen Sazak/www.YeniEgitimDergisi.com

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et