Öğrenci başına kaç öğretmen düşüyor? Bakan Özer açıkladı

Ülkemizde iyileştirilmeye çalışılan konuların başında öğrenci başına düşen öğretmen sayısı geliyor. Her geçen yıl yeni öğretmen alımları ile bu açık kapatılmaya çalışılsa da, atama bekleyenlerin sayısı ve okulların durumu düşünüldüğünde evdeki hesabın çarşıya uymadığı görülüyor. Öte yandan bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu içinde Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşülürken bu konu gündeme geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okul öncesi eğitimden başlayarak eğitim ve öğretimin her kademesinde bütün bireylerin nitelikli eğitime eriştiği bir eğitim sistemi oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda 2021-2022 için geçerli okul sayısını da açıklayan Bakan Özer;

Resmi ve özel 14 bin 137 okul öncesi, 24 bin 778 ilkokul, 19 bin 323 ortaokul ve 13 bin 82 lise ile toplam 71 bin 320 okul olduğunu söyledi.

ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN ÖĞRETMEN SAYISI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından bugün açıklanan rakamlar ile öğrenci ve öğretmen sayısı da belli olmuş durumda. Bakan Özer’in ifadelerine göre;

Şu an okullarda 1 milyon 171 bin 891 öğretmen bulunuyor. Öğrenci sayısı ise 17 milyon 436 bin 532. Bu hesaba göre ülke genelinde neredeyse 18 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor.

FAALİYETLER

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki açıklamalarının devamında okullar ve eğitim ile ilgili yapılanları da aktaran Mahmut Özer, bu kapsamda destekleme ve yetiştirme kurslarının açıldığını, öğrencilere maddi ve teknolojik imkan desteğinin sağlandığını, OSB’lerde mesleki eğitimin kapasitesinin arttırıldığını, bir çok okulda yeni kütüphaneler yapıldığını, yakın dönemde anaokullarının sayısının da arttırılacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et