ÖBA nedir? | Öğretmen Bilişim Ağı Nasıl kullanılır?

15 tatil, yani sömestr yaklaşıyor. Eğitim-Öğretim faaliyetleri 2 hafta için duracak ve tatil olacak. Kış tatili öncesi öğretmenlerin seminer endişesi başlamış durumda. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu yıl seminer sürecinin Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden yürütüleceğini söyledi. Peki ÖBA nedir? ÖBA nasıl kullanılır?

İlk uygulanması 21 Ocak’ta başlayacak olan ÖBA nedir?. Konu ile ilgili ilk gelen bilgilere göre öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimleri ile ilgili sertifika alabileceği, muhtemelen seminer yerine geçecek olan sistem. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konu ile ilgili açıklamasında;

Öğretmenlerin istedikleri yerden, istedikleri saatte girebilecekleri bu platformda 21 Ocak’tan itibaren “fikrî mülkiyet hakları, korunmaya muhtaç çocukların eğitimi (rehberlik ve psikolojik danışmanlara yönelik), dijital becerilerin geliştirilmesi (öğretmenlerin uzaktan öğretim becerilerinin geliştirilmesi), etkinlik temelli ders tasarımı, kütüphane organizasyonu ve kullanımı, iklim değişikliği, ilk yardım, İngilizce öğretim becerilerinin geliştirilmesi”gibi eğitimleri de yer alacak. Bu platform sayesinde öğretmenlerimizin artık seminer dönemlerinde tıpkı ara tatilde olduğu gibi okullarına gitmeden uzaktan eğitim yoluyla mesleki çalışmalarını tamamlayabilmelerine imkân sağlıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

ÖBA

ÖBA NEDİR?

Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA), 21 Ocak’tan itibaren öğretmenlere çeşitli eğitimlerin verileceği, yavaş yavaş seminer dönemlerinin yerini almasını beklenen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen eğitim portalıdır.

Bu portal üzerinden öğretmenler sertifika alacak. Elbette mesleki çalışmalarını tamamlamak koşulu ile.

Bu program ile aynı zamanda “kısa süreli öğretmen hareketlilik programı” başlayacak. Bu programda öğretmenler başka şehirlerdeki meslektaşları ile tecrübelerini paylaşıp, onların da deneyimlerinden yararlanabilecekler.

ÖBA NASIL KULLANILIR?

ÖBA sistemi 21 Ocak’tan itibaren başlayacak. Şimdilik MEB tarafından sitesinin veya sisteminin kurulumu tamamlanmadı. Tamamlandığında öğretmenler ÖBA sistemine girerek, gereken bilgileri sisteme verip, mesleki eğitimlerini bu sistem üzerinden alacaklar.

Sistem sertifika verecek. Bu sayede öğretmenler mesleki eğitim ve başarılını gösterebilecekler.

ÖBA sisteminde 5 yıl vurgusu yapan Bakan Özer;

“Öğretmenlere verilecek mesleki gelişim eğitimlerini bütüncül bir bakış açısıyla ele alıyoruz ve mesleki gelişim programlarını planlarken de öğretmene yatırımın eğitim sisteminin kalitesine yatırım olduğu düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu nedenle okul öncesinden sınıf ve branş öğretmenlerine kadar tüm öğretmenlerimize mesleki ve kişisel gelişimleri için her türlü desteği vereceğiz. Bu kapsamda, özellikle mesleki gelişim programlarında yeni atanan öğretmenlerimize ve deneyimi 5 yılın altındaki öğretmenlerimize öncelik vereceğiz. Gerekli tüm planlamalarımızı tamamladık.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et