ÖBA kullanan öğretmen sayısı belli oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı bu yarıyıl tatilinde çok önemli bir karar alarak, bünyesinde çalışan öğretmenlere seminer yerine daha faydalı bir sistem getirdi. Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine çok önem veren MEB, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) adını verdiği sistemi yarıyıl tatilinde öğretmenlerin kullanımına açarak, seminer yerine gönüllü olarak ÖBA’dan çeşitli eğitimler verdi. ÖBA kullanan öğretmen sayısı belli oldu.

Sömestr tatilinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her seferinde uygulanan seminer programı kaldırılmış, yerine öğretmenlerin isteğe bağlı katılabileceği ÖBA eğitimleri verilmişti. Hizmetin gayet güzel olmasına rağmen öğretmenlerin ilgisi biraz hayal kırıklığı oldu. ÖBA kullanan öğretmen sayısı beklenti altında kaldı.

ÖBA kullanan öğretmen sayısı

142 BİN ÖĞRETMEN KATILDI

Milli Eğitim’in verdiği rakamlara göre iki haftalık tatil boyunca ÖBA’dan eğitim alan öğretmen sayısı  175 bin 309. Fakat en az 1 eğitim alan 142 binde kaldı. Yani kayıt olup eğitim dahi almayan öğretmen sayısı 30 binden fazla.

En çok talep gören eğitimler sırasıyla şöyle;

  • İklim Değişikliği: 82 bin 455 Öğretmen
  • Atık Yönetimi ve Sıfır Atık: 82 bin 639 öğretmen
  • Etkinlik Temelli Ders Tasarımı: 69 bin 419 öğretmen
  • İlk yardım: 47 bin 153 öğretmen
  • Kütüphane: 46 bin 633 öğretmen

Bu eğitimlere katılımı yüksek bulan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“İsteğe bağlı olan bu eğitimlere katılımın oldukça fazla olması ve özellikle bu eğitimlerde çevre ve iklim değişikliğiyle ilgili eğitimlere en fazla talebin olması bizleri oldukça sevindirdi. 2022’de öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimleriyle ilgili tüm eğitim taleplerini destekleyeceğiz. Bu süreçleri başarıyla yürüten tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

BİZCE SON DERECE AZ!

Eğitimcilerin bir numaralı başucu kılavuzu olarak bizler, yani Yeni Eğitim Dergisi, söz konusu katılımı maalesef Bakan Bey aksine yeterli bulamadık.

Ülkemizde özel okullar dahil 1 milyon 171 bin öğretmen olduğu biliniyor. Böylesine önemli, besleyici ve doyurucu eğitimlere katılım sadece 142 bin. 1 milyon öğretmene hiç bir şekilde eğitim gitmemiş ve bu insanlar maalesef eğitim almayı seçmemişler.

Oysa eğitimci iyi bilmelidir ki; eğitimin zorunlusu, yaşı, bahanesi, dönemi veya tatili olmaz. Eğitim hayat boyu, hayat içerisinde her alanda, zaman veya mekan fark etmeden devam eden bir süreçtir.

Eğri oturup doğru konuşalım: En çok eğitim iklim değişikliği ile ilgili derslerde alınmış. Bu alanın ilerde ders olarak okutulacağı da biliniyor. Yani bu alan da olmasa eğitimlere katılım yüz binlere ulaşamazdı bile.

Oysa ÖBA üzerinden verilen eğitimler, öğretmenlerin mesleki gelişimleri için son derece faydalı. Üstelik zorunlu tutulmamış ve fiziki değil, online bir ortamda.

Bu noktalar sanıyorum üzerine düşünmemiz gereken bir konu. Genç nesillere eğitimin önemini aktarırken ilk olarak eğitime kendimiz önem ve değer vermeliyiz gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et