Norm kadro güncellemesi nedir? Nasıl yapılır? 2021 Norm Kadro güncelleme takvimi

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı’nın 6 Eylül’de başlamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı‘nca belirlenen önemli tarihlerden biri daha yaklaşıyor. 2021 Norm Kadro Güncelleme Takvimi duyuruldu. Bir çok personeli doğrudan ilgilendiren bu gelişmenin ardından Norm Kadro güncellemesi nasıl yapılır? sorusu soruluyor. MEBBİS yöneticilerine yetki verilerek yapılacak Norm Kadro Güncellemesi nedir? sorusu da gündemde.

NORM KADRO NEDİR? GÜNCELLEMESİ NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yönetmeliklerinde sıkça rastlanabilecek kavramlardan biri olan Norm Kadro, MEB’te kullanılan anlamıyla, kurumun çalışan sayısı ve çalışanların niteliklerine göre yaptığı planlamaya verilen isimdir. Yani Norm Kadro;  ‘İlgili personelin nitelik, sayı, sahip olacağı unvan ve derece şekilde tespit edilmesi, standart hale getirilmesi’ olarak tanımlanabilir.

Norm Kadro Güncellemesi ise MEB’in zaman zaman Norm Kadro listeleri üzerinden yapılmasını istediği güncellemelere verilen isimdir.

NORM KADRO GÜNCELLEMESİ NASIL YAPILIR?

Norm Kadro Güncellemesi, MEBBİS üzerinde yöneticilik yetkisi bulunan kişilerin kurumlar için yaptıkları güncellemedir. Bu nedenle güncellemeler MEBBİS üzerinden yapılmaktadır. MEBBİS üzerinde yöneticilik yetkisi İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ndedir ve okullarındır. Yani Norm Kadro Güncellemesi İl/ilçe MEB’ler ile okullar tarafından yapılmaktadır.

Norm Kadro Güncellemesi için “Norm Kadro Modülü” kullanılacak.

NORM KADRO GÜNCELLEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgilere göre, Norm Kadro Güncellemesi 22 Eylül 2021 tarihinde başlayacak. Okulların Veri giriş işlemleri 22-24 Eylül, İlçe MEB’lerin kontrol ve veri giriş işlemleri 27-28 Eylül, İl MEB’lerin kontrol ve ve veri giriş işlemleri 29 Eylül-5 Ekim arasında yapılacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et