NBA yıldızı LeBron James yeni bir eğitim hamlesi başlatıyor

Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu deyince ismi Michael Jordan ile beraber anılmaya başlayan, 38 yaşına merdiven dayamış olmasına rağmen aktif basketbol kariyerini başarılı biçimde sürdüren LeBron James, sadece parkede yaptıklarıyla değil, eğitim alanında yaptıklarıyla da öne çıkan bir isim. Milyonlarca hayranı olan James, neredeyse ABD’de siyahilerin kanaat önderlerinden biri haline gelmiş durumda. Ayrıca LeBron James’in yardım ve eğitim faaliyetleri de çok dikkat çekiyor.

LeBron James’in I Promise adlı bir okulu bulunuyor. James bu okulu kendi doğduğu Akron Ohio’da açmış durumda. Okulun amacı Akron’da yaşayan, maddi durumu olmayan, ama okumak isteyen çocukları burslu olarak desteklemek.

Lebron James

Bu okulun hikayesi James’in kendi kariyer hikayesi ile ilgili. Akron’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen LeBron James, sadece annesi ile büyüyüp önemli bir yaşam mücadelesi vermiş, çok kez suça bulaşma fırsatı varken spor sevgisini tercih edip bugün dünyanın en başarılı sporcusu haline gelmiştir. James aynı yoldan başka çocukların da geçmesi için I Promise adını verdiği bu okulları başarılı olmak isteyen öğrencilere maddi olarak her türlü imkanı vermek için açtı. İlk etapta 240 öğrenci ile yola çıkan James’in hedefi 2029’da bu okulda öğrenci sayısını 1200’e çıkarmak.

Böylesine önemli bir projeye imza atmasına rağmen LeBron bu alanda da pasif durmuyor. Açtığı okulunu yeniliklere açık hale getirmek isteyen James, okulun eğitimine ‘Blockchain’ vizyonu kazandırmak istiyor.

BLOCKCHAİN VE KRİPTO PARA EĞİTİMİ VERİLECEK

LeBron ile Crytpo.com adlı Kripto Para (Bitcoin ve Altcoin) sitesi arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre James’in okullarında artık kripto paralar ve blockchain teknolojisi bir eğitim dalı olacak. Okulda bu alanda yetişmek isteyen gençlere özel eğitim verecek. Bu işin uzmanları James’in Akron’daki okulunda müfredat oluşturup ders vermeye başlayacak.

Kendi okulundaki çocukların dijital devrimden geri kalmamasını amaçladığını söyleyen LeBron, bu konu ile ilgili;

“Blockchain teknolojisi ekonomimizde, spor ve eğlencemizde, sanat dünyamızda ve iletişimimizde devrimsel bir teknoloji. Benim dönemimde olduğu gibi olmaması, okulumun bu teknolojiden geri kalmamasını ve çağı yakalamasını istedim” ifadelerini kullanıyor.

Crypto.com ABD’li bir kripto para ve blockchain piyasası. Son yıllarda sanal para denince akla bu site geliyor. Site bir çok spor, sanat ve müzik yıldızı ile sponsorluk anlaşması imzalıyor. Ama sanıyorum bu sponsorluğu en efektif şekilde kullanan da LeBron oldu.

BLOCKCHAİN NEDİR?

Blockchain, internet üzerinde bulunan veritabanları için bir şifreleme yöntemidir. İnternet üzerindeki her blok bu teknoloji ile şifrelenebilir. Böylece hem güvenli, hem de şeffaf bir sanal teknoloji oluşur.

Örnek verecek olursak internet üzerinden para gönderme işleminde göndericinin adı, gönderilen tutar gibi her veri birer bloktur. Transfer işlemi sırasında oluşan bu bloklar Blockchain hem şimdinin, hem de geleceğin teknolojisi olarak lanse ediliyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et