NASA ilahiyatçı alımı yapacak

Dünya’nın uzay ve havacılık alanında bir numaralı kuruluşu olan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) çok ilginç bir iş ilanı yayınladı. Kurum, farklı dinlerde, ilahiyat alanında eğitim görmüş 24 personel alacağını duyurdu. NASA, daha önce de New Jersey’deki Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi’ndeki (CTI) programına bağış yapmıştı. NASA ilahiyatçı alımı ile dikkatleri çekti.

NASA ilahiyatçı alımı

NASA’nın bu projesinde ve işe alımlarındaki amacı, din görevlilerine dünya dışı yaşamın din kitaplarındaki yerini analiz ettirmek. Bu noktada küresel kaygılar hakkında birlikte düşünme yetisini topluma kazandırmak isteyen NASA, din adamlarına görevler verecek ve 24 adet ilahiyatçı alacak.

KAFALARI KURCALAYAN SORULARA YANIT

İlahiyatçı alımı yapacak olan NASA, din görevlilerinden özellikle , “Hayatta olmak ne anlama geliyor?”, “İnsan ve uzaylı arasındaki çizgi nerede çekilmeli?” ve “Dinler açısından uzayda yaşamın olması ne anlama geliyor?” gibi soruların yanıtlarını araştırmalarını talep edecek.

Bu noktada açıklama yapan Cambridge Üniversitesi’nde doktora derecesine sahip, aynı zamanda bir rahip ve teolog olan Dr. Andrew Davidson;

, “Dini gelenekler, insanlığın başka bir yerde bu tür bir yaşam doğrulamasında nasıl davranacağı hakkında önemli bir faktör olacaktır. Bu nedenle, NASA’nın Princeton’daki İlahiyat Araştırma Merkezi de dahil olmak üzere çeşitli ortak kuruluşlarla birlikte çalışarak astrobiyolojinin toplumsal etkileri üzerinde çalışmak önemlidir” ifadelerini kullandı.

YENİ BİR DÖNEME Mİ HAZIRLANILIYOR?

Öte yandan önceki gün James Webb Uzay Teleskobu’nun uzaya fırlatılması, hemen ardından NASA’nın böyle bir ilana çıkması, insanların acaba uzay ve uzaylılar konusunda yeni bir döneme mı hazırlandığı sorularını da beraberinde getirmeye başladı. Kimilerine göre teleskopun fırlatılması ile yeni bir dönem başlıyor.

Dr. Andrew Davidson, uzayda yaşamın dinler tarafından mümkün görüldüğü iddiası ile, bu türden bir hazırlığa da işaret ediyor olabilir. Konu ile ilgili açıklamasında Davidson;

,”‘Eğer yaratılışın ürünleriysek, neden diğer gezegenlerde de hayat yaratılmış olmasın. Aksini söyleyen söyleyen hiçbir şey yok” diyor.

Fakat tüm ilahiyat eğitimcileri bu görüşte değil. Özellikle ABD’de alanında uzman bir çok teolog ve ilahiyatçı, Hristiyanlıkta böyle bir durumun olmadığını savunuyor.

İslamiyet’te de benzer farklı görüş ve söylemler mevcut.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et