NASA 1 milyon dolarlık soru sordu: Cevabı bulana ödül

NASA yine gündemde. Uzay alanında tartışmasız hala bir numaralı kurum olan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bu sefer ilginç bir konu ile ön plana çıktı. Kurum önümüzdeki süreçte uzaya çok daha fazla astronot göndermek istiyor. Fakat bu durum başka sorunların da kapısını açtı. Üstelik NASA bu sorunu çözmek için 1 milyon dolar verecek. Tek şart söz konusu problemleri çözmek. NASA 1 milyon dolarlık soru ile dikkatleri üzerine çekti.

NASA büyük bir uzay keşfine hazırlanıyor. Önümüzdeki yıllarda kurum Mars’ta ayak basılmadık herhangi bir yer bırakmak istemiyor. Öyle ki NASA, göndereceği 4 astronotu Mars’ta birer kaşif gibi kullanacak. Fakat bu keşifler gıda sorununu beraberinde getirecek. Kaşif olacak astronotların enerjisi için gıda gerekecek. İşte bu gıda sorununu çözen kişilere NASA 1 milyon dolarlık soru sordu ve cevabını arıyor.

NASA 1 milyon dolarlık soru

DERİN UZAY GIDA YARIŞMASI

Kanada Uzay Ajansı ile ortak çalışan NASA, 1 milyon dolarlık bu sorunu çözene, yani uzayda astronotların gıda ihtiyacının karşılanması için en işe yarar, en inovatif, en geleceği dönük projesini bulana ödülü verecek.

NASA Mars’a 4 kişilik bir mürettebat gönderecek. Bu 4 kişinin üç yıl boyunca sürecek olan Mars görevi süresince en güvenli şekilde beslenmesi yarışmanın konusunu oluşturuyor.

NASA buradaki en önemli sorunu gıdaların gün geçtikçe besin değerlerini kaybetmesi olarak gösteriyor. Uzun uzay yolculuklarında uzay kaşiflerine besin değerlerini kaybetmeyen gıdalar için fikir sunmak söz konusu yarışmanın bir numaralı konusu.

Özellikle Mars keşiflerinde astronotlarının sağlığına herhangi bir zarar gelmeden gıdaların besin değerini korumasını sağlayacak çözümler aranıyor. Dünyada kullanılan paketleme teknolojileri bu konuda yeterli görülmüyor.

NASA benzer bir yarışmayı Ekim 2021’de de yapmıştı. O zamanki ödül 450 bin dolardı. Yarışmanın konusu ise astronotlara gıdaların güvenli taşınması ve lojistiğiydi. Projenin birinci aşaması bu şekilde tamamlandı.

Şimdi sıra ikinci aşamada. NASA ve Kanada Uzay Ajansı işbirliği tam 1 milyon dolar vaat ediyor. Söz konusu ödül şimdiden gıda bilimcilerinin dikkatini çekmiş durumda.

Bu sorunu da çözdükten sonra NASA‘nın Mars keşfi için önünde bir engel kalmayacak. Önümüzdeki günler bu konuda birbirinden heyecanlı gelişmelere sahne olacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et