Müze Kart nedir? Nasıl alınır? Öğretmen müze kart var mı?

Coğrafyası kültür mirası açısından adeta bir cennet olan Türkiye, bu nedenle müze varlığı açısından da son derece zengin. Müzeleri ziyaret etmek isteyenler için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürekli yeni imkanlar sunuluyor. Buna Müze Kart ismi veriliyor ve Müze Kart farklı türleri ile müzeleri ziyaret etmek isteyen vatandaşlara avantajlar sunuyor. Bu nedenle müze kart nedir? Müze kart nasıl alınır? gibi sorulara sıkça yanıt aranıyor. Öğretmen müze kart alabilir mi? sorusu da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan öğretmenlerimizin merak konusu.

MÜZE KART NEDİR?

Müze Kart, müzeleri ziyaret etmek isteyen vatandaşların girişte kullanması gereken karta verilen isimdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Müze Kart sayesinde istisnalar hariç tüm müzelere giriş ücretsiz biçimde sağlanabiliyor.

Müze Kart ücreti

MüzeKart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Milli Saraylar’a bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir. Değişik türlerdeki müze kartı fiyatları, müze kart türüne göre değişim gösterebilmektedir.

Müze Kart’ın geçerli olduğu illerimiz ve müzeler için TIKLAYINIZ

MÜZE KART NASIL ALINIR?

Müze Kart internet üzerinden veya satış noktalarından alınabilir. İnternet üzerinden satın alma seçeneği için muze.gov.tr internet adresine gidip satın alma seçeneği ile kredi kartı ile kolayca Müze Kart satın alınabilir.

Ayrıca Müze Kart satışı yapılan bazı noktalar da bulunmaktadır. http://dosim.kulturturizm.gov.tr/giris-ucretleri sitesinden bunlar öğrenilebilir

ÖĞRETMEN MÜZE KART VAR MI?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın son açıklamasına göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan öğretmenler müzelere ücretsiz biçimde girebilir. Müze Kart dahilinde olmayan müzelerde öğretmenlerden para istenebileceği biliniyor.

Öğretmenlerin müze kart almasına gerek bulunmamaktadır. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öğretmenlere özel müze kart seçeneği bulunmamaktadır.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et