Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 81 ile okul genelgesi

13 Nisan’da yapılan kabinenin ardından okullarda uzaktan eğitime geçiş başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ise az önce 81 ile gönderdiği genelge ile liselere dair detayları verdi. Liselerde sınavlar nasıl olacak? sorusunu soranlar başta olmak üzere bir çok kişinin merak ettiği konulara dair detaylar genelge içerisinde yer aldı.

MEB yazısında, 13 Nisan’daki kabine kararları doğrultusunda liselerde de uzaktan eğitime geçildiğini hatırlattı. Genelgede liselerin sadece 12. sınıflarında yüz yüze eğitimin devam edileceği bilgisi verildi.

12. sınıflar hariç, uzaktan eğitime geçen sınıfların yani hazırlık 8-9-10 ve 11. sınıfların sınavları, 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021’den itibaren “Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları” konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

MESLEK LİSELERİ NASIL OLACAK?

MEB’in yayınladığı genelgeye göre ülke genelindeki tüm meslek liselerinde de 12. sınıflar hariç uzaktan eğitime geçiş sağlanacak. Stajlar da devam edecek.

Öte yandan, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarının 12’nci sınıfları ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan özel eğitim programı uygulanan özel eğitim sınıflarının 12’nci sınıflarında yüz yüze, diğer sınıf seviyelerinde ise uzaktan eğitime devam edilecek. Bu kapsamda 12’nci sınıf seviyesinde evde eğitim hizmetinden yararlanan öğrenciler için de veli talebi doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim sürdürülecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et