Milli Eğitim Bakanlığı’nda okullar ile ilgili son dakika açıklaması: “Kapanma var mı?”

1 Mart 2021’de başlayan normalleşme sürecinin en önemli adımı okulların yüz yüze eğitime geçmesi oldu. Ülke genelinde okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12.sınıflar yüz yüze eğitime dönerken, düşük ve orta riskli illerimizde tüm sınıf kademeleri belirli dersler için yüz yüze eğitime döndü.

Aradan geçen 1 aya yakın süreçte işler beklendiği gibi gitmeyince 29 Mart’ta bazı tedbirlerin yeniden dönmesine karar verildi. Ramazan ayında ise yeniden tüm ülkede kısıtlamalara dönülecek.

Hal böyle olunca insanların aklına; “Okullar kapanacak mı?” sorusu geldi. Kabineden bu yönde karar çıkmasa da gün gün artmaya devam eden vaka sayısı gözleri Milli Eğitim Bakanlığı’na çevirmiş durumda. Bakanlık bugün konuya dair önemli bir açıklama yaptı.

İL BAZINDA KARAR ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, kısıtlamalara rağmen okul öncesinde, ilköğretimde, 8 ve 12.sınıflarda eğitimin her şartta devam edeceğini söyledi. Düşük ve orta riskli illerde ortaokul ve 6-7.sınıflarda eğitimi sürdürmeyi amaçladıklarını belirten Milli Eğitim Bakanlığı, diğer illerimizdeki duruma dair kararın il bazında, yani valilikler ve hıfzısıhha kurulları tarafından verileceğini belirtti.

Yani artık karar merci il yönetimlerinde olacak. Son olarak Ankara Valiliği tüm eğitim kademelerinde eğitimin sürmesi kararını almıştı.

Konu ile ilgili açıklamasında MEB;

“Eğitimde yerinde karar uygulaması kapsamında 1 Mart 2021 Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz kriterler doğrultusunda, yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerine il bazlı alınacak kararlar ile devam edilecektir. Bu kapsamda, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecektir. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş, risk durumu haritasına bağlı olarak valilikler koordinasyonundaki İl Hıfzısıhha Kurulu kararları doğrultusunda il bazlı olarak uygulanacaktır.”

dedi.

ARA TATİL OLMAYACAK

Bir diğer merak konusu ise ara tatil. Şubat ayında eğitime verilen arada ara tatil de dahil edilmiş ve tatil 3 hafta sürmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre bu nedenle okul bitene kadar herhangi bir ara tatil olmayacak.

Okulların bitmesi için düşünülen tarih ise 2 Temmuz olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et