Milli Eğitim Bakanlığı’na göre geleceğin meslekleri

İnternet üzerinden birbirinden farklı sosyal medya veya haber kanallarında geleceğin meslekleri yazılarına sıkça rastlarsınız. Hepsi birbirinden farklı tavsiyeler veren bu içerikler, önümüzdeki çağın teknolojik ve sosyal gelişimlerine göre hazırlanıyor. Özellikle eğitiminin hemen başında olan gençlerimiz geleceğin meslekler ile ilgili sıkça aramalar yapıyor.

Geleceğin mesleklerine dair önemli bir açıklama da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden geldi. Belki de bu konuda en yetkili kuruluş sayılabilecek Milli Eğitim Bakanlığı, dijital dönüşüm ve 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında farklı alanlarda geleceğin meslekleri listesi yaptı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA GÖRE GELECEĞİN MESLEKLERİ

  • Siber Şehir Uzmanı

Geleceğin şehirleri akıllı, teknolojiye entegre ve ‘siber’ olacak. Geleceğin şehirlerinde çalışacak, dizayn edecek meslek ise siber şehir uzmanı olacak. Geleceğin şehirlerinde, milyonlarca sensörden alınan veri, elektrik ya da atık toplama sistemi gibi hizmetlerin çalışmasını sağlayacak. Şehirdeki sensörlerden biri bozulursa siber şehir uzmanının sensörü tamir etmesi gerekecek.

  • VR Seyahat Üreticisi

VR yani arttırılmış gerçeklik kavramı hayatımıza yeni yeni entegre oluyor. Şimdilik bir gözlük üzerinden oyun oynanması ile bilinen VR, önümüzdeki yıllarda eğlence sektörünü tamamen ele geçirecek. Hal böyle olunca artırılmış gerçeklik teknolojisi ön plana çıkacak ve önemli bir meslek alanı olacak.

  • Yapay Zeka İş Geliştirme Müdürü

Yapay zeka baş döndürücü bir hızla hayatımızı ele geçiriyor. Hal böyle olunca yıllar geçtikçe yapay zeka geliştirmeleri üzerine çalışanların da istihdamda ön plana çıktığına şahit olacağız.

  • Spora Bağlılık Rehberi

Spor bugün de hayatımızın bir numaralı gereksinimi. Fakat önümüzdeki süreçte teknolojiye daha çok entegre olacak olan spor farklı bir meslek dalı doğuracak. Adı ise Spora Bağlılık Rehberi olacak.

  • Yapay Zeka Destekli Sağlıkçılar

Çağlar boyunca teknolojinin gelişimi ile sağlık sektörünün gelişimi birlikte ilerlemiştir. Bu nedenle çağımızın teknoloji çılgınlığından sağlık alanı da nasibini alacak. Bildiğimiz sağlıkçılar yerlerini yapay zeka öğrenmiş olan sağlıkçılara bırakacaklar.

  • Yol Denetçisi

Önümüzdeki çağda droneların ve otonom araçların (yani kendiliğinden giden araçların) kullanım alanı artacak. Hal böyle ounca bunları denetleyecek yeni meslek alanları ortaya çıkacak.

  • Dijital Terzilik

Çağ değiştikçe kıyafetler de değişecek. Değişen kıyafetlerin ölçüleri ve tamiri dijital olarak alınacak. Haliyle bugün bildiğimiz terzilik yerini dijital terziliğe bırakacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et