Milli Eğitim Bakanlığı daha çok kişiye kurs verecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Kursları başta kadınlar olmak üzere bir çok vatandaşımız tarafından büyük ilgi gördü. Geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 30 daha çok öğrenci kabul eden Hayat Boyu Öğrenme Kursları başarıları ile parmak ısırtıyor. MEB, bununla da yetinmeyip, daha çok vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını istiyor.

MEB Halk Eğitim Merkezleri için de harekete geçiyor. Olgunlaşma Enstitüleri için de yeni girişimleri olan MEB, önümüzdeki yıllarda 10 milyon kişinin kurs almasını amaçlamaya başladı.

Kısa süreli eğitimler ile vatandaşlara sertifika vermek isteyen MEB, bul yıl 5 milyona yaklaşan kursiyer sayısını 2022 yılında 10 milyona çıkarmayı hedefliyor.

Kurslara en büyük ilgi ise kadınlardan. 2021 yılında kurslara 2 milyon 926 bin 886 kadın, 1 milyon 716 bin 46 erkek kursiyer iştirak etti. Kadınların toplam kursiyer sayısına oranı yüzde 63.

kurs

EN ÇOK HİJYEN EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle kamuya temizlik personeli alımında sıkça karşımıza çıkan hijyen eğitimini bizzat veriyor. 2021 yılında en çok talep edilen kurs türü hijyen eğitimi oldu. 465 bin 876 vatandaşın aldığı hijyen eğitimini, 123 bin 233 katılımla sosyal uyum ve yaşam kursu ve 112 bin 758 katılımla Kuran-ı Kerim okuma takip ediyor.

Mesleki eğitim de büyük rağbet görüyor. Gıda, tekstil gibi alanlarda eğitim alan vatandaşların sayısı günden güne artıyor. İnsanlar çeşitli meslek veya hobi kollarında eğitim alarak hem istihdama katılabiliyor, hem de niteliklerini arttırıyorlar. Bu nedene kurslara katılım günden güne yükseliş gösteriyor.

Kurslarla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;

“Bu kapsamda 2021’de açtığımız kurs sayısı 2020 yılına göre yüzde 47 arttı. Bu artış, kurslardan yararlanan kişi sayısına da yansıdı. 2021 yılında açtığımız kurslardan yararlanan vatandaş sayımız 2020 yılına göre yüzde 30 arttı. Bu kurslardan en fazla kadınlar yararlanıyor. 2021 yılında kursiyerlerin kadın oranı yüzde 63’e yükseldi. 2022 yılında kurs çeşitliliğinde önemli değişikliğe gideceğiz. Hedefimiz, 2022 yılında en az 10 milyon vatandaşımızın bu kurslardan yararlanmasını sağlamak. Gerekli planlamalarımızı da yaptık. Bu süreçleri başarıyla yürüten Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzü, 81 ildeki yöneticilerimizi, halk eğitim merkezi ve olgunlaşma enstitüleri yöneticileri ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum.” ifadeleri ile kurslar hakkında bilgiler verdi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et