Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ‘telafi eğitimi’ açıklaması

Uzun zamandır uygulanması merakla beklenen ‘Telafide ben de varım’ programı başladı. Telafi Eğitimi Ağustos sonuna kadar devam edecek. Yaz sonuna kadar amaç öğrencilerin pandemi döneminde kaybettikleri eğitim açığını telafi edebilmek. Telafi Eğitimi’nin başlayacağı ilk gün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan önemli açıklamalar geldi.

Ulusal Destekleme Programı kapsamında yapılan bu eğitimin çok büyük yankı uyandırdığını söyleyen Bakan Selçuk, faaliyetlerin ‘telafidebendevarim.meb.gov.tr’ adresinde ayrıntılı bir şekilde yer aldığını ve buradan takip edilebileceğini aktarırken;

“Fatma başkanımızın (Fatma Şahin) öncülüğünde tüm belediyelerimizle toplantı yapma imkanı bulduk. Onlara kendimizi anlatma, ifade etme fırsatı bulduk. İstedik ki eğitim meselesi sadece Milli Eğitim Bakanlığının bir meselesi olmasın, bu mesele Türkiye’nin meselesi olsun, bu mesele Gençlik ve Spor Bakanlığının, Aile Bakanlığımızın, Sağlık Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın, hepsinin ama belediyelerimizin de meselesi olsun. Hepsinden Allah razı olsun müthiş bir imkan açtılar, yol açtılar. Güzel bir hazırlık dönemi oldu. Bugün ‘telafidebendevarim.meb.gov.tr’ adresinden ortaya konulan bütün içerikle ne demek istediğim çok daha net anlaşılır. Hangi ilin, ilçesinin, faaliyetlerini ne zaman ne şekilde yapacağı orada ayrıntılı bir şekilde yer alıyor. Bunun için çok ama çok büyük teşekkürlerim var sizlere.”

Telafi’nin pilot olarak ilk olarak Gaziantep’de uygulandığını ve buradan örnek alınarak ülke geneline yayıldığını ifade eden Bakan Selçuk, bu programda spor, aktivite, eğitim ve kültürel faaliyetlerin de yer alacağını bildirdi.

VELİLERE ÇAĞRI

Telafi Eğitimi’nin öneminin büyük olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, tüm ailelere ve velilere çocuklarını telafi eğitimi için okullara gönderme çağrısı yaparken;

“Çocukların eğitimi bitmez, eğitimleri hayat boyu sürer, yaz boyu, yıl boyu sürer. Bu eğitim sadece bir akıl eğitimi değildir, bu eğitim vicdan eğitimiyle birleşmezse bütünsel insan oluşmaz, insan yarım kalır. Vicdan eğitimiyle idrak eğitiminin birlikte yol alması gerekiyor, tam da bu yüzden salgın durumunda ortaya çıkan öğrenme açıklarımız, sosyal duygusal açıklarımız için bir fırsat oluşmuş durumda. Lütfen çocuklarınızı mecazi olarak bir yaz okulu mahiyetinde olan ‘telafide ben de varım’ faaliyetlerine gönderin. Velilerimiz sadece telefonlarına bakarak nerede ne faaliyetin olduğunu rahatlıkla görebilirler, yaz boyunca çocuklarımız boş durmasın, canları sıkılmasın. Eğitimlerine hep beraber katkı verelim ki Gaziantep yücelsin, bu ülke yücelsin. Katkı verelim ki hep beraber bu ülkenin dünyada örnek teşkil edecek bir eğitim başarı hikayesini ortaya koymasına da beraber şahitlik edelim. İstiyorum ki bütün illerimiz Gaziantep’teki bu çabayı gösterebilsin, eğitim, bilim neşesi Türkiye’nin her yerinde yükselsin. Böylece biz daha büyük yollar alalım.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et