Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan okullar ve sınavlar ile ilgili açıklama

Önceki gün TV100 ekranlarında Okan Bayülgen’in konuğu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Salgın döneminin en çok konuşulan isimlerinden olan Ziya Selçuk, ünlü televizyoncu Bayülgen’in programında gündeme dair merak edilen sorulara samimi ve içten yanıtlar verdi. Gündemin birinci sırası ise salgın-okul ilişkisi ve sınavlar oldu. Sınavlar ertelenecek mi? sorusu gündemdeki yerini korurken, Bakan Selçuk’tan bu konuda açıklama geldi.

VERİLERLE HAREKET EDİYORUZ

Salgın döneminde yüz yüze eğitim için verilere baktıklarını belirten Ziya Selçuk;

“Biz verilere bakmak zorundayız. Bilim kurulu neyi söylüyor, istatistikler, eğriler neyi gösteriyor.okulları açıyorsunuz, kapatıyorsunuz diyorlar. Okul, belli dersleri öğrenmenin çok çok ötesinde bir kurum. Sosyalleşmenin de, öğretmenle bir arada olmanın, arkadaşların, oyunların, eğlencenin merkezi okul. Salgından önce bu kimlik çok anlaşılmamıştı. Bana istatistikler geliyor, okulların kapalı olması gerektiğinde kapatıyoruz. Açılabilir denildiğinde açıyoruz. Ben tamamen “salıverirsem” emin olun çocukların davranış kalıpları, örüntüleri, çalışma alışkanlıkları, iletişim örüntülerinde dejenerasyon olacak.” dedi.

SINAVLAR

Sınavlardaki son durum ile ilgili de konuşan Bakan Selçuk, sınav yapılmadığı zaman çocukların eğitimi boşladığına dikkat çekti. Böyle bir dönemde çocuğun çalışıp çalışmadığını analiz etmenin yolunun sınav olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk;

“Bizim toplumumuzun farklı iyileştirici güçleri var. Bizim çocuklarımız aile içerisindeki konumlarını, büyükanneler, büyük dedeler vs. toplumdaki ritüeller, toplantılar görüşmeler vesaire bunlara baktığımızda Ramazan bereketini düşünün, tüm bunları düşündüğümüzde Türkiye’nin sosyalleşme ve iyilik hareketleri başka çalışıyor başka ülkelere göre. Burada bakmamız gereken şu, ilkokul, lise, ortaokulların ne kaybı var, üst gelir, alt gelir gruplarında ne kayıplar var buna bakmamız lazım. Böyle baktığımızda problemleri görüyoruz. Köy okullarını açık tuttuk, ilkokulları açabildiğimiz kadar açtık, niye açtık, orada eksik vardı. Sınav gruplarında büyük psikolojik stress gördük, köy okulları, birleştirilmiş sınıflarda akademik stress görüdk. Onun için dikkat ederseniz 8-12’leri açık tutmaya çalıştık. İlkokulları önemli ölçüde açık tutmaya çalıştık.” ifadelerini kullandı.

LİSE SINAVLARINA ERTELEME GELEBİLİR

Liselerin sınavları ile ilgili de konuşan Bakan Selçuk, 3 Mayıs’a ertelenen sınavların salgının seyrine göre bir kez daha ertelenebileceğini belirtti.

LGS ve YKS konusunda ise Ziya Selçuk’tan bir açıklama gelmedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et