Milli Eğitim Bakanı Özer’den Matematik Çıkışı

Ülkemizde en sorunlu alanlar arasında matematik ve yabancı dil bulunuyor. Bu iki önemli dersin netleri bir hayli düşük olduğu gibi, OECD ülkeleri arasında da ülkemiz bu alanlarda maalesef bir hayli gerilerde. Bu durumun düzetilmesine ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘den geldi. Özer, matematik ve yabancı dil ile ilgili ‘öğretilemiyor’ kelimesinin tarihe karışacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngilizce eğitimini, gramer öğretiminin ötesine geçirerek, günlük yaşam kodlarını içeren metodolojilerle yaz okullarında uygulayacaklarını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), TRT eğitim içeriklerinin derslerde ve yaz okulunda kullanılması, etkinlikler yapılması, basılı ve dijital öğretim materyallerinin geliştirilmesi amacıyla “İngilizce Öğretimi ve Yaz Okulları İngilizce Kurslarına Yönelik İş Birliği Protokolü” imzaladı.

Matematik

Bakan Özer, MEB Başöğretmen Salonu’ndaki imza töreninde yaptığı konuşmada, dilde çok önemli bir müktesebatı olan ve dünyanın tüm noktalarında Türkiye’nin mesajlarını dünyaya ileten TRT ile çok önemli bir iş birliğine adım attıklarını söyledi.

TARİHE GÖMECEĞİZ

Matematik ve yabancı dil öğretimi ile ilgili iddialı konuşan Bakan Özer;

“Yabancı dille ilgili başlatmış olduğumuz yaz okulunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla yeniden şekillendireceğiz.” diyen Özer, şu bilgileri verdi:

“2022-2023 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ilave olarak ilk kez İngilizce ve Arapçadan da Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını açacağız. Orada da yine TRT Genel Müdürlüğümüz ile iş birliği yaparak, içerikler oluşturarak, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında İngilizce veya Arapçada yeni yaklaşımları deneyerek, nasıl ‘Mesleki eğitimde aradığım elemanı bulamıyorum’ retoriğini tarihin çöplüğüne adım adım gömüyorsak, ‘Bu ülkede matematik, yabancı dil öğretilemiyor’ söylemini de inşallah tarihin çöplüğüne hep birlikte gömeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et