Milli Eğitim Bakanı Özer’den İstihdam Sözü

Ülkemizin kritik konularından biri olan istihdam eğitimin de önemli bir konusu. Kalifiye eleman yetiştirme misyonunu hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı bu konuya bir hayli değer vermekte. Özellikle Milli Eğitim Bakanı Özer son açıklamasında istihdam konusuna değindi.

Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu’nun tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer birbirinden önemli konulara değindi. Bu ülkede büyük bir usta, çırak ve kalfa ihtiyacının bulunduğuna dikkat çeken Bakan Özer, önümüzdeki dönemde bu alanlarda eleman eksikliğinin kalmayacağını söyledi.

İstihdam Mahmut Özer

MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Özellikle mesleki eğitim konusuna bakanlık olarak eğildiklerini vurgulayan Bakan Özer;

“Mesleki eğitimde farklı bir açılım daha yaptık. Bu ülke mesleki ve teknik Anadolu liselerini bilmesine rağmen garip bir şekilde mesleki eğitim merkezlerini bilmiyordu. En kıymetli şey mesleki eğitim merkezi. Çünkü haftada 1 gün okula gidiyor, 4 gün işletmeye gidiyor. Mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların istihdam oranı eğitim aldıkları alandaki istihdam oranları yüzde 88.87 binlerden aldığımız çırak, kalfa sayısını 159 binlere 160 binlere getirdik. Bu ülkenin çok daha fazla çırak, kalfa ve ustaya ihtiyacı vardı. Bugün 570 bin çırak kalfa var. 1 milyon çırağımızı, kalfamızı mesleki eğitim merkezleriyle buluşturacağız. Bu ülkede aradığım elamanı bulamıyorum diye bir söz yankılanmayacak” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER İŞLETMEYİ HIZLI BULACAK

Mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Bakan Özer;

“Ben bu iş birliğinin çok hayırlı bir iş birliği olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla dile getirdiği eğitim, öğretim, istihdam döngüsünü güçlendiren çok hayırlı bir adım. Böylece hem mesleki eğitim merkezlerimizdeki gençlerimiz kayıt yaptıkları zaman hızlı bir şekilde işletmelerini bulabilecekler, 1 ay 2 ay beklemeyecekler. Bu çok kritik bir konu. Mesleki eğitimde yaşadığımız en büyük sıkıntı öğrenci kayıt yaptırmasına rağmen işletmeyi bulmak için 1-2 ay bekleme süresi geçiriyordu” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et